Havuz Keyfi Sizi Hasta Etmesin!

Mikroplu havuz ve deniz suyu ciddi kulak enfeksiyonuna yol açıyor. Sıcaklar nedeniyle havuz ve denize koşanlar; şiddetli kulak ağrısı, akıntı, kaşıntı ve işitme azlığıyla seyreden kulak iltihabına yakalanabiliyorlar.

Havuz Keyfi Sizi Hasta Etmesin!

Tedbir alınmaması durumunda kulak zarı delinebiliyor, geçici veya kalıcı sağırlık meydana gelebiliyor. Özellikle mikroplu havuz ve deniz sularının yol açtığı enfeksiyonların ciddiye alınması ve mutlaka tedavi ettirilmesi gerekiyor.

Yaz ayları ile birlikte havuz ve deniz keyfi, dikkat edilmemesi halinde tatilinizi zehir edebilir. Özellikle havuz ve denize girme sonucu ortaya çıkan kulak enfeksiyonları, kulağın vücudun en ağrılı ve hassas bölgelerinden birisi olması nedeniyle hastalara zor anlar yaşatıyor. Dış kulak yolu veya kulak zarında görülen enfeksiyonlar, gelişen ödem dolayısıyla çok ağrılı seyredebiliyor.

Bayındır Hastanesi Söğütözü Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’nden Dr. Aslı Karademir, havuz ve denizden alınan mikroplarla; ishal, solunum sistemi enfeksiyonları, kulak göz ve cilt enfeksiyonları gözlenebileceğini belirterek, “ Mavi yeşil algler ölümcül toksinlere sahiptir. Ayrıca Leptospira denen bir mikrop potansiyel ölümle seyredebilen Weil hastalığına neden olabilir” dedi.

Mikroplu havuz ve deniz suları ciddi kulak enfeksiyonuna yol açıyor. Sıcaklar nedeniyle havuz ve denize koşanlar şiddetli kulak ağrısı, akıntısı, kaşıntısı ve işitme azlığıyla seyreden kulak iltihabına yakalanabiliyorlar. Tedbir alınmaması durumunda kulak zarı delinebilir, geçici veya kalıcı sağırlık meydana gelebilir.

Eğer daha önceden geçirilmiş orta kulak iltihabına bağlı kulak zarında delik varsa, mikroplu su direkt orta ve iç kulağa gidebilmekte ve daha ciddi bir tablo ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda diğer şikayetlere ilaveten hastalarda baş dönmesi, bulantı, kusma, dengesizlik ortaya çıkabilmektedir. Tatilin zehir olmaması için hastalara dikkatli olmaları önerisinde bulunan Karademir, enfeksiyon belirtilerinin ortaya çıkması durumunda hemen bir Kulak Burun Boğaz (KBB) uzmanına gidilmesi gerektiğini belirtti.

Havuz ve denizin keyfini çıkarmak için ipuçları;

Durgun ve kirli sularda, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizde yüzülmemelidir. Suya atlarken burun tutulmalı veya tıkaç kullanılmalıdır. Havuz ve deniz suyu yutulmamalıdır. Ciltte sıyrık ve kesik alanları varsa, yüzme sonrasında temiz su ve sabunla yıkanmalıdır. Kulak enfeksiyonlarını önlemek için kulak tıpaları takılmalıdır. Göz enfeksiyonlarını önlemede sualtı gözlüğü veya maskeleri kullanılmalıdır. Lağım karışan alanlara yakın bölgelerde ve şiddetli yağmurlar sonrasında yüzülmemelidir. Gelişebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarının tedavileri konunun ilgili uzmanlarına danışılarak yapılmalıdır.

24.6.2011 - 8486İlgili Diğer Yazılar
Amerikalı Kadın Domuzdan Hamile Kaldığını İddia Ediyor
Amerikalı Kadın Domuzdan Hamile Kaldığını İddia Ediyor
Almanya Türk
Almanya Türk'lere Önyargıyla Yaklaşıyor
Nefes Darlığına Bunlar İyi Geliyor
Nefes Darlığına Bunlar İyi Geliyor
Astım Kışın Atağa Geçiyor
Astım Kışın Atağa Geçiyor
Hepatit B, AIDS
Hepatit B, AIDS'ten daha bulaşıcı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]