Hayat Kaliteniz Düşmesin!

İleri yaş, hareketsiz hayat ve aşırı şişmanlık romatizmal hastalıklara neden oluyor...

Hayat Kaliteniz Düşmesin!

Eklemdeki bozulmanın geri dönüşü olmadığını anlatan Lokman Hekim Hastaneleri Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Metin Türkyılmaz, kıkırdak dokusunun kendini yenileme yeteneği olmadığını söyledi. Rahatsızlığın kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten Türkyılmaz, “İleri yaş, kemiklerde doğuştan ya da kötü kaynayan kırıklar sonucu oluşan eğrilikler, eklem kıkırdağının zedelendiği yaralanmalar, obezite (aşırı şişmanlık), hareketsiz hayat tarzı, eklemlere aşırı yük binen meslekler, diyabet, gut, tiroit bozuklukları ve romatizmal rahatsızlıklar hastalığın görülme riskini artırır” dedi.

“Tedavi edilmeyen eklemlerde ortaya çıkan hareket kısıtlılığı ve ağrı, günlük işleri dahi yapılamaz hale getirebilir” uyarısında bulunan Türkyılmaz, şunları söyledi:

“Kilo verme, adale güçlendirici egzersizler, gerektiğinde baston veya dizlik ve tabanlık gibi cihazlar kullanılması, hastalığın ilerlemesini durdurur ve hastaların günlük hayatlarını rahat sürdürmelerini sağlar. Tedavide eklem içi iğneler de kullanılmaktadır. Eğer kireçlenmenin sebebi kemiklerdeki eğrilikler ise bu bozukluğu düzeltici kemik ameliyatları, hastalığın erken dönemlerinde, hatta ilk bulgular ortaya çıkmadan yapılmalıdır. Kıkırdak dokusunun ileri derecede aşındığı durumlarda ise eklem protezi ameliyatları uygulanabilir. Bu girişimler, hastanın hayat konforunu çok olumlu yönde değiştirir.”

Lokman Hekim Hastanesi

Op. Dr. Metin Türkyılmaz

 

9.11.2012 - 11613

 

[Hata Bildir]