Haydi Çocuklar Aşıya

Çocuk Felci Hastalığına karşı yürütülen Destek Aşılama kampanyasının 2. Turu'na Diyarbakır Yenişehir Toplum Sağlığı Merkezi'nde start verildi.

Haydi Çocuklar Aşıya

Suriye ve Irak'ta Çocuk Felci vakalarının görülmesi üzerine Türkiye'de başlatılan Çocuk Felci Destek Aşılama Kampanyası'nın ikinci turuna Diyarbakır'da start verildi.

Kampanyanın açılışı; Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ahmet Özlü, Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Osman Topaç, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Fatih Mehmet Aslan, Kampanyanın Diyarbakır Koordinatörü Dr. Mustafa Akpınar'ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Aşı İle Önlenebilir Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Osman Topaç burada yaptığı açıklamada Çocuk Felci Hastalığının 1998 yılından bu yana ülkemizde görülmediğini, ancak dünyada halen çocuk felci virüsünün dolaşımının devam ettiği bölgeler bulunduğunu bu nedenle vahşi polio virüsünün dünyadan tamamen yok edilene kadar aşılama çalışmalarının devam edilmesi gerektiğini belirtti.
Aşılamanın ilk turunda ülkemiz genelinde yüzde 90'ın üzerinde bir aşılama oranı ile başarılı bir çalışma gerçekleştirildiğin altını çizen Dr. Topaç, aşılamanın 2. Turunun 21-28 Mayıs tarihleri arasında olacağını, yine 0-59 aylık çocuklarımıza sağlık personeli tarafından kapı kapı dolaşılarak aşılanacağını açıkladı. Dr. Osman Topaç; ayrıca ağızdan verilen iki damla aşının çocuk felci hastalığında korunmada en etkili yöntem olduğunu dile getirdi.

Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın ise yaptığı açıklamada; Çocuklarımızın sağlığını korumanın çok önemli olduğunu bu nedenle Diyarbakır Valiliği olarak kampanyaya her konuda destek olacaklarını ayrıca vatandaşlarımızın da aşılamaya gelen sağlık personeline yardımcı olması gerektiğini belirtti. Daha sonra kampanyanın başarılı olması temennisinde bulunan Vali Yardımcısı Ahmet Günaydın, aşılamaya gelen çocuklarla da yakından ilgilendi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından açılan aşı standında çocuklara yetkililer tarafından aşı yapılarak balon, şeker ve şapka hediye edildi.

24.5.2014 - 14533Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]