Hayvanlar Yaşadı

Büyükşehir, Anadolu Harikalar Diyarı'nda hayvan sağlığı ile ilgili önemli bir adım attı.

Hayvanlar Yaşadı
Büyükşehir Belediyesi tarafında yapılmakta olan Anadolu Harikalar Diyarı bünyesindeki Hayvanat Bahçesinde 145 türden bine yakın hayvan yer alacak. Hayvanların kendi ortamlarında sağlıklı bir şekilde yaşamasına büyük önem veren Büyükşehir Belediyesi, bunun için Hayvanat Bahçesi alanı içerisine Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi kuruyor.

Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile protokol imzalandı. Bu protokol çerçevesinde Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, sadece hayvanat bahçesindeki veya Kayseri'deki hayvanlara hizmet vermeyecek, çevre illerden getirilen hayvanlar da istifade edebilecek.
 
Büyükşehir Belediyesi ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol, Kayseri ve çevre illerden gelen yaralı, hasta ve bakıma muhtaç yaban hayvanlarının ihtiyaç duyacağı bakım ve tedavi hizmetlerini Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nin vermesini kapsıyor.
 
Organ Nakli Bile Yapılabilecek

Uzman veteriner hekimler ve sağlık teknisyenlerinin görev yapacağı Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde röntgen, sterilizasyon ve ameliyathane gibi birimler yer alacak. Hayvanat Bahçesi içerisindeki bu merkezde ihtiyaç duyulması halinde hayvanlar arasında organ nakli operasyonları da gerçekleştirilebilecek.
 
Öncelik Hayvan Sağlığı

Türkiye veya dünyadaki pek çok hayvanat bahçesinin aksine Kayseri'deki hayvanat bahçesinin bir hayvan hapishanesi olmasını istemeyen Büyükşehir Belediyesi, bunun için doğal hayata uygun barınaklar yaptırdı. Bununla da yetinmeyen Büyükşehir Belediyesi, bir sağlık merkezi ihtiyacını öngörerek gereken merkezin kurulmasını sağladı. Böylece, Hayvanat Bahçesi içindeki hayvanların yaşayabileceği sağlık sorunlarına Yabani Hayvan Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi ile anında müdahale edilebilecek.
 
Türkiye'ye Örnek
 
Kurulmakta olan Yabani Hayvan Rehabilitasyon Merkezi sadece Kayseri'ye değil çevresine de hizmet verecek. Türkiye'deki diğer hayvanat bahçelerinin büyük bir çoğunluğunda böyle bir merkez bulunmuyor. Kayseri'nin doğusunda da bu kapsamda tedavi ve rehabilitasyon hizmeti verecek bir merkez yer almıyor. Büyükşehir Belediyesi, bu projesiyle yine Türkiye'ye örnek bir çalışma gerçekleştirmiş olacak.

15.5.2013 - 12623Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]