"Hekime Baskı Sezaryene Yönlendiriyor" İddiası

Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şahin: "Şikayet ve davalardan çekinen doktor, riskleri olan normal doğumdan kaçınıyor." dedi.

Üreme Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Şahin, şikayet ve davalardan çekinen doktorların riskleri olan normal doğumdan kaçındığını belirterek, bunun sezaryenle doğumun artmasındaki en önemli neden olduğunu söyledi. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüm denetimlere rağmen sezaryenle doğumun yaygınlaşmasının önüne geçilemediğini ifade etti. Anne ve çocuk sağlığı açısından tıbbi bir gereklilik görüldüğünde sezaryene yönelmek gerektiğini belirten Şahin,  "Şikayet ve davalardan çekinen doktor, riskleri olan normal doğumdan kaçınıyor. Bu, sezaryen doğumun artmasındaki en önemli neden " dedi.

"Doktorun doğum boyunca anne adayının başında durarak takip etmesi gerekiyor ancak bu, ülkemizde mümkün değil " diyen Şahin, "Doktorun aileye bebeği sağlıklı teslim etme garantisi yok. Özellikle doğudaki kentlerimizde meslektaşlarımız doğuma tehditle giriyor. Baskılar nedeniyle mesleği bırakan arkadaşlarımız var. Hasta yakınlarının tepkisinden, açılan davalardan bunalan hekimler, sezaryene yöneliyor. Her gün, avukatlarla konuşup, pek çok şikayetle uğraşan meslektaşlarımız var. Bu kadar baskının ardından doktor da normal doğumdan uzaklaşıyor " ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Şahin, ABD, Almanya gibi ülkelerde tıbbı gereklilik olmadıkça sezaryen doğuma izin verilmediğine dikkati çekti.  "SGK, gereksiz yere yapılan sezaryenin parasını özel hastanelere ödemeye devam ederse sezaryen azalmaz " görüşünü savunan Şahin, şunları kaydetti: "ABD'de ya da Almanya'da sezaryeni önlemek için pek çok inceleme yapılıyor. Sezaryen çok pahalı olduğu için gereksiz olanlar önleniyor. Bizde ise planlı doğum yapmak, özel güne getirmek için sezaryen yapanlar var. İki yıl önce 12.12.2012 tarihinde çok sayıda anne, sezaryen olmak için özel hastanelerde sıraya girdi. Bu tarihte sezaryen yoğunluğu nedeniyle ameliyat randevusu alamadık ayrıca ülkemizde ilk bebeği sezaryen olan anne ikinci bebeğini de sezaryenle dünyaya getiriyor. Halbuki Avrupa ülkelerinde ikinci doğum normal yaptırılabiliyor. Önce sezaryen geçirmiş ikinci doğumunu ise normal yapmış hastaların rahminde yırtılma yüzde 3. Tecrübe edilmediği için maalesef biz hala sezaryen olana yine sezaryen uyguluyoruz. " 

14.12.2014 - 16110İlgili Diğer Yazılar
Bebek migreninin nedeni
Bebek migreninin nedeni 'kolik' olabilir
Acil Tıp Alanında Bilim İhraç Ediyoruz"
Acil Tıp Alanında Bilim İhraç Ediyoruz"
İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat
İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlara Dikkat
Başkan Kadir Albayrak İlk Yardım Eğitimine Katıldı
Başkan Kadir Albayrak İlk Yardım Eğitimine Katıldı
Prof. Dr. Çete: "Yılan Isırığını Emmeyin"
Prof. Dr. Çete: "Yılan Isırığını Emmeyin"
Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]