Hekimler Değişen Yönetmeliği Protesto Ediyor!

Bir grup doktor, "Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik"te yapılan değişiklik gereği, tüm yurtta yasal, ruhsatlı ve izinli muayenehanelerin, belirtilen fiziki şartları sağlamamaları halinde kapatılması durumunu protesto etti.

Hekimler Değişen Yönetmeliği Protesto Ediyor!

Bir grup doktor, "Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik "te yapılan değişiklik gereği, tüm yurtta yasal, ruhsatlı ve izinli muayenehanelerin, belirtilen fiziki şartları sağlamamaları halinde kapatılması durumunu protesto etti.

İstanbul Tabipler Odası tarafından, Taksim Hill Otel'de, "Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik "te yapılan değişiklik gereği, tüm yurtta yasal, ruhsatlı ve izinli muayenehanelerin, belirtilen fiziki şartları sağlamamaları halinde kapatılması durumu ve Sağlıkta Dönüşüm Programı ile ilgili yapılan düzenlemelerin konuşulduğu toplantı ardından, çok sayıda hekim protesto yürüyüşü gerçekleştirdi.

Taksim Tünel'den başlayan yürüyüşte, yönetmelik gereği 110 santimetre olarak belirlenen muayenehane kapılarını temsilen, yönetmeliğin standartlarına uymayan 109 santimetrelik bir kapı Taksim Meydanı'na kadar götürüldü. Üzerinde "Hasta ve Hekim Giremez " yazılı temsili kapı, vatandaşlar tarafından ilgiyle ile karşılanırken, yürüyüş "Sağlık Tekellerinin Bakanlığı, Serbest Çalışma Hakkımıza Dokunma " yazılı pankartın arkasına toplanan hekimlerin, çeşitli sloganlar eşliğinde Taksim Meydanı'ndaki Gezi Parkı'na ulaşmasıyla sona erdi.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt'ün de desteklediği yürüyüş sonrası konuşan İstanbul Tabipler Odası Başkanı Taner Gören, muayenehaneleri olan hekimlerin sorunlarını dile getirmek için bu protestoyu gerçekleştirdiklerini söyledi. "Programın etkilemediği hekimlik alanı yok. Böyle bir hekim topluluğu ile vatandaşın memnun olduğu söylenen sağlık hizmeti nasıl üretilir? " diyen Gören, şu andaki mevcut durum değiştirilmezse 4 Ağustos'tan itibaren muayenehanelerin kapatılmasının söz konusu olduğunu anlattı. Gören, muayenehane hekimliğinin, hekimlik alanında önemli bir hizmet sunma şekli olduğunu belirterek, şöyle devam etti;
 

Muayenehane hekimlerinin muayenehanelerinin kapatılması halinde, buradaki doktorlar nerede çalışacaklar, buraya gelen hastalar nerede çalışacaklar? Bunu düşündüğümüzde aslında amaç gayet açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Buradaki amaç hekimlerin ya kamu ya da özel hastane zincirlerinde ucuz emek olarak çalıştırmak ve buralara gelen hastaları o hastanelere yönlendirmektir. Amaç aslında ticaridir. Vatandaşa hizmet etme amacı güdüldüğü söylenmekle beraber aslında gerçek amaç, sağlığın daha da ticarileştirilmesi olayıdır. Bu şekilde bu gidişat toplumumuza hiç bir şekilde yarar getirmeyecektir.

Bu Sağlıkta Dönüşüm Programı'nı hayata geçirmeye çalışanların da sağlığını tehlikeye düşürecek bir gidişattır. Kendileri hastalandıkları zaman yeterince nitelikli bir sağlık hizmeti alamayacakları bir noktaya doğru sürükleniyoruz. Onun için halkımızın bunu iyi görmesi lazım. " Konuşmaların ardından, sembolik olarak getirilen muayenehane kapısına, doktorların diplomaları, önlük ve stetoskopları asıldı. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

26.6.2011 - 8501Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]