Hekimlerin Tamamına Yakını Sigortalı Oldu!

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Memet Atasever, "Bugüne kadar 132. 314 tabip, uzman tabip ve diş hekim, mali sorumluluk sigortası yaptırdı" dedi.

Hekimlerin Tamamına Yakını Sigortalı Oldu!

Sağlık Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Memet Atasever, "Bugüne kadar 132. 314 tabip, uzman tabip ve diş hekim, mali sorumluluk sigortası yaptırdı " dedi. Atasever, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuoyunda "Tam Gün " Yasası olarak bilinen 5947 sayılı Kanun ile hekimler için getirilen mesleki sigorta uygulamasıyla hekimlerin "tamamına yakınının " sigorta yaptırdığını söyledi.

Söz konusu Kanun ile kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları ile sağlık birimlerinde çalışan tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar için mesleklerini ifade ederken açılabilecek davalara karşı zorunlu mali sorumluluk sigortası getirildiğini anımsatan Atasever, "Sağlık Bakanlığınca yapılan düzenleme ile risk gruplarına göre yılda 75 TL ila 375 TL sigorta primi ödeyen tabiplere, her bir tıbbi kötü uygulama için farklı uygulanacak 300. 000 TL'ye kadar güvence getiren uygulama için bugüne kadar 132. 314 tabip, uzman tabip ve diş hekim, mali sorumluluk sigortası yaptırdı " diye konuştu.

Atasever, bu teminatın maddi ve manevi tazminat ile yargılama giderleri için kullanılabileceğini ifade ederek, bu nedenle hekimlerin mesleklerini icra ederken daha öz güvenli davranmalarına imkan sağlanacağını belirtti.

Sağlık kurum ve kuruluşlarındaki uygulamalar nedeniyle mağdur olan kişilerin, açacakları davalarda lehlerine karar verilmesi durumunda, uğradıkları mağduriyetleri için söz konusu düzenleme kapsamında sigorta şirketlerinden de tazminat alabileceklerini vurgulayan Atasever, şunları kaydetti: "Buna göre sigorta yaptıran hekimlerin risk gruplarına göre dağılımında, 1. Grup'ta 6 bin 601, 2. Grup'ta 60 bin 079, 3. Grup'ta 39 bin 948, 4. Grup'ta 25 bin 756 olmak üzere toplam 132 bin 314 hekim sigorta yaptırdı.

Aynı şekilde hekimlerin uzmanlık dalı bazında poliçe sayılarının dağılımına bakıldığında; 35 bin 510 adet pratisyen hekim ve aile hekimi, 22 bin 3 adet diş hekimi sigorta yaptırdı.

Bunun yanında asistanları ile birlikte 7 bin 626 çocuk hekiminin, 4 bin 952 genel cerrahın, 3 bin 556 göz hekiminin, 5 bin 933 kadın hastalıkları ve doğum uzmanın hekiminin, 5 bin 784 dahiliyecinin, 3 bin 49 KBB hekiminin, 3 bin 962 kardiyolog ve kalp cerrahının, 2 bin 364 adet nöroloji hekiminin ayrıca temel tıp dahil 37 bin 575 diğer hekimin sigortalı olduğu görüldü.

29.5.2011 - 7733Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]