Hemoroid, Kansızlığa Davetiye Çıkarıyor

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Akın Arif Demir, makat bölgesindeki damarlı dokunun genişlemesi ve sarkması ile oluşan Hemoroid hastalığının, belli bir süre buna maruz kalan pek çok kişinin gündelik hayatını oldukça olumsuz etkilediğini söyledi.

Hemoroid, Kansızlığa Davetiye Çıkarıyor
Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Akın Arif Demir, makat bölgesindeki damarlı dokunun genişlemesi ve sarkması ile oluşan Hemoroid hastalığının, belli bir süre buna maruz kalan pek çok kişinin gündelik hayatını oldukça olumsuz etkilediğini söyledi. Demir, "Ağrı, sancı, kanama ve kaşıntı belirtileriyle baş gösteren hemoroid hastalığı, aynı zamanda anemi hastalığına da davetiye çıkarıyor" dedi.

Acıbadem Kayseri Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Akın Arif Demir, toplumda en sık görülen rahatsızlıklardan hemoroidin çeşitlerini anlattı. Dr. Demir, hemoroid'in yerleşimlerine göre dış ve iç olmak üzere iki tipinin bulunduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"Dış hemoroidler anüs kenarında yer alıyor ve duyarlı deriyle kaplıyor. İçinde kan pıhtısı gelişirse ağrılı bir şişlik oluşuyor. İç hemoroid ler ise anal kanal içinde, mukoza altında yer alıyor. En sık görülen belirtileri arasında ise anal bölgede kaşıntı, ağrı, hassas şişlikler, dışkılama sırasında kanama ve dışa doğru sarkma bulunuyor."

Dr. Demir, H
emoroidin, muayene olmaya utanılan hastalıklar arasında yer aldığı için hastalar genellikle hekime gitmek yerine kulaktan dolma bilgilerle dertlerine derman aramaya çalıştıklarını kaydetti. Tedavi için gecikilmemesi gerektiğini vurgulayan Demir, şöyle konuştu:

"Geciken tedaviler nedeniyle hemoroidler; huzursuzluk hissi, günlük aktivitelerde zorlanma gibi sorunlara yol açabiliyor. Daha da ilerlemiş hemoroidlerde yaralar kanalıyla enfeksiyon kapma riski artıyor. Sonu ölümle sonuçlanabilecek enfeksiyon ve apselere bile neden olabiliyor. Ayrıca damarlar çok genişlediği için her tuvalete çıkıldığında basınç ve zedelenmeyle ciddi kanamalar olabiliyor. Bu kanamaların devam etmesi ise anemi hastalığına yol açıyor. Bu durumlara gelmeden hemoroidin tedavi edilmesi büyük bir önem teşkil ediyor."

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Akın Arif Demir, Hemoroid'in, düzensiz beslenme, yaşlanma, kronik kabızlık veya ishal, gebelik, genetik faktörler, aşırı müshil veya lavman kullanımı, dışkılama sırasında ıkınmaya bağlı bozulmuş bağırsak fonksiyonu, tuvalette uzun süre kalma (örneğin gazete, kitap okuyarak klozette uzun oturma), makat bölgesine zarar verecek sporlar yapma, mesleği gereği sürekli oturarak çalışma gibi nedenlerle ortaya çıktığını bildirdi. Hemoroid oluşumunu önlemek için önerilerde de bulunan Dr. Demir, şöyle devam etti:

"Düzenli beslenmeye özen gösterin. Her gün lifli gıdalar ve bağırsakları çalıştıran yiyecekler tüketin. Çok yağlı yiyecekler ve kızartmalardan uzak durun. Aşırı şekerli, acı, asitli, tuzlu yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçının. Günde ortalama 2 litre su için. Alkol ve sigara kullanımından kaçının."

- Kayseri

12.4.2016 - 20618Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]