Hemşireler ve Ebeler Günü

"Hemşire istihdamında gerisinde olduğumuz AB ülkeleri düzeyine ulaşma gayreti içerisindeyiz"

Hemşireler ve Ebeler Günü
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye'nin hemşire istihdamında AB ülkelerinin gerisinde olduğunu ancak bu düzeye ulaşılmaya çalıştıklarını belirterek, bunun için gereken her adımın atıldığını ve alınan tedbirlerin birkaç yıl içinde sonuç vermesini, hemşire ve ebe açığının önemli ölçüde kapanmasını beklediklerini belirtti.

Müezzinoğlu, Hemşireler ve Ebeler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, ebe ve hemşirelerin sağlığa emek verdiklerini, insanların acısını dindirmeye çalıştıklarını, bebeğin dünyaya gelmesine yardımcı olduklarını belirterek, hastaların, sağlık hizmeti alırken ebe ve hemşirelerle sıcak bir iletişim kurduklarını ifade etti. Hastaların, kimi zaman en mahrem sırlarını ebe ve hemşirelerle paylaştıklarını, acılarını dindirecek özeni, bakımı ve teselliyi yalnızca yine bu meslek grubundan beklediklerini aktaran Müezzinoğlu, bu nedenle ebe ve hemşirelerin sağlık hizmetine verdikleri katkının paha biçilemez nitelikte olduğunu bildirdi.

Müezzinoğlu, Bakanlık olarak hemşire ve ebelerimizin çalışma koşullarını ve özlük haklarını iyileştirmek, gelir seviyelerini ve hayat standartlarını yükseltmek, sağlık sistemi içinde hak ettikleri saygıyı ve itibarı görmelerini sağlamak, mesleki yeterliliklerini ve sunulan hizmetlerin kalitesini artırmak adına, pek çok önemli çalışma yürüttüklerini ifade ederek, bu konularda ideal noktayı yakalayana kadar çalışmaları sürdüreceklerini vurguladı. Sağlıkta Dönüşüm Programı ile gelişmiş ülkelerin sağlık standartlarını yakalayan çok başarılı bir reform süreci geçirildiğinin altını çizen Müezzinoğlu, şunları kaydetti: "Hastanelerimizi, teknolojimizi büyük ölçüde yeniledik. Sağlık eğitimi ve istihdam konusunda da geçmişe oranla önemli gelişmeler kaydettik.

Hemşire istihdamında gerisinde olduğumuz AB ülkeleri düzeyine ulaşma gayreti içerisindeyiz. Bizim insanımızın AB vatandaşları gibi modern sağlık hizmetlerine ulaşması konusunda verdiğimiz çaba aşikardır. Aynı şekilde bizim sağlık çalışanlarımız da AB ülkelerindeki meslektaşları gibi çağdaş bir çalışma standardını hak ediyor. Bunun için gereken her adımı atıyoruz. Aldığımız tedbirlerin birkaç yıl içinde sonuç vermesini ve hemşire ve ebe açığının önemli ölçüde kapanmasını bekliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle; hemşirelik ve ebelik mesleğine emek ve gönül vermiş siz değerli arkadaşlarımın bu güzel gününüzü kutluyor, sizlere halkımız adına şükranlarımı sunuyorum. " - Ankara

12.5.2014 - 14480Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]