Hemşireye Hakarette Bulunan Hasta 9 Bin TL Tazminat Ödeyecek

Kastamonu'da hemşireye hakarette bulunan hasta hakkında yasal işlem başlatılırken, hastanın 9 bin TL tazminat ödemesine karar verildi.

Hemşireye Hakarette Bulunan Hasta 9 Bin TL Tazminat Ödeyecek

Kastamonu'da hemşireye sözlü hakarette bulunduğu gerekçesiyle hakkında yasal işlem başlatılan hasta, 9 bin TL tazminatla cezalandırıldı.

"KÜFÜR VE HAKARET EDEN KİŞİ CEZALANDIRILDI"

Sağlık-Sen Kastamonu Şube Başkanı Mehmet Öz, kısa bir süre önce Kastamonu Dr. Münif İslamoğlu Devlet Hastanesi Ek 2 hizmet binasına gelen bir hastanın, sağlık personeli olan hemşireye yönelik küfürlü ithamlarda bulunması sonrası hakkında yasal işlem başlatıldığını belirterek:

"Kısa bir süre önce hastaneye giren bir hasta tarafından çalışan sağlık personeline küfürlü itham edildiği yönünde beyaz kod veriliyor. Sağlık Bakanlığı'nın bu beyaz spot verilmesi bakanlığın yönetmeliğinde ve tüm hastanelerimizde var. Bunun akabinde personellerimizin güvenliği için tutanaklar tutularak gerekli suç duyurusunda bulunuluyor, personelimiz koruma açısından. Bunun akabinde avukatlarımız açısından suç duyurusunda bulunulduğunda bununla ilgili cezai işlem uygulanmada mahkemesi sonuçlanmış olan bir arkadaşımın kazanımı söz konusu oldu. Bununla ilgili miktar olarak da 8 bin 800 TL karşılığında küfür ve hakaret eden kişi ile ilgili cezaya çarptırılmış oluyor. Küfür ve hakaretten dolayı kişiye ceza veriliyor" dedi.

"HİZMETİN KARŞILIĞI DUADIR"

"Biz, şiddetin her türlüsünü kınıyoruz" diyen Sağlık-Sen Şube Başkanı Öz, bu gibi olayları hiçbir şekilde tasvip etmediklerini ifade ederek, "Son günlerde zaten hem kadına hem çocuklarımıza olan şiddeti de şiddetle kınıyoruz. Sağlıkta şiddet konuları üzerine sempozyumlar yapıyoruz. Bu sempozyumları Sağlık Bakanlığı'yla birlikte düzenliyoruz. Ayrıca basında da çeşitli duyurularda bulunuyoruz. Tabii ki bunun önüne geçmek mümkün değildir. Çalıştaylarla ilgili birde 'Emeğe Saygı' çalışması yapıldı. Aslında hizmetin karşılığı şiddet değil. Bir teşekkürdür, bir duadır. Bizler, bu niyetle bakıyoruz. Halkımızın da bu yönde bakmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

"BU TÜR DAVALARDA TAKİP DEVAM EDECEK"

Mehmet Öz, şöyle devam etti: "Kamera kayıtları ile birlikte ayrıca sözlü hakaretin olduğu yerde şahit olarak çalışanlar, personeller, hasta yakınları oluyor. Hastanemizin her köşesinde zaten kamera kayıtları bulunuyor. Sözlü hakaretin olduğu yerde şahitlerimiz de vardı. Bu tutanaklar doğrultusunda cezai işlem başlatılıyor. Bunların hepsi delile dayalı oluyor. Gerek sendika avukatı, gerek kurumun avukatı, bu tür davalarımızda bundan sonra da devam edilecek ve takip edeceklerdir."

6.4.2015 1 - 17202Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]