Hepatit C Sıklığı Düşüyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Gastroentereloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Akkız, Türkiye'de Hepatit C virüsünün görülme sıklığının yüzde 1 olduğunu belirterek, "Klinik gözlemimiz antiviral tedavilerden sonra bu oranın giderek düştüğü şeklinde.

Hepatit C Sıklığı Düşüyor
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Gastroentereloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hikmet Akkız, Türkiye'de Hepatit C virüsünün görülme sıklığının yüzde 1 olduğunu belirterek, "Klinik gözlemimiz antiviral tedavilerden sonra bu oranın giderek düştüğü şeklinde. Gerek Avrupa gerek Türkiye'de Hepatit C virüsü sıklığında yakın zamanda ciddi düşme yaşayacağımız kesin." dedi.

Prof. Dr. Akkız, Hepatit C virüsüyle ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Hepatit C'nin en fazla kan ve kan ürünleriyle bulaştığını belirten Akkız, "Özellikle iyi tetkik edilmemiş, Hepatit C açısından araştırılmamış kanlar transfer edildiğinde kolaylıkla bulaşabilir. Bu yolla daha büyük Hapatit C virüsü alındığı için bunlarda hastalığın gelişmesi ve ilerlemesi daha yüksektir." diye konuştu.

Ameliyat, enjeksiyon ve medikal uygulamalarda da hastalığın bulaşma ihtimali olduğuna değinen Prof. Dr. Akkız, şunları söyledi:

"Hepatit C'den korunmak için bulaşma yollarını çok iyi bilmek lazım. Burada sağlık çalışanlarına ve doktorlara çok büyük sorumluluk düşüyor. Kullanılan malzemeler konusunda çok özenli olmamız gerekiyor. Eğer bunlara dikkat edersek, gereksiz bir takım uygulamalardan kaçınırsak Hepatit C'den korunmada önemli bir adım atmış oluruz. Hastalık genellikle belirti vermiyor. Eğer insanların çevresinde Hepatit C'li hastalar varsa, yorgunluk hissediyorsa, ameliyat olduysa, enjeksiyon yapıldıysa bu hastalarda halsizlik, çabuk yorulma, kas ağrısı, zaman zaman karaciğerin olduğu bölgede huzursuzluk, batma, yanma ve ağrısı olanların mutlaka Hepatit C konusunda tetkik edilmesinde fayda var."

İlk defa Hepatit C virüsüyle karşılaşan hastanın immün sisteminin bu virüsü atma veya temizleme şansı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Akkız, ortak iğneyle damar yolundan ilaç kullanan madde bağımlılarında hastalığın görülme sıklığının arttığına dikkat çekti.

30.5.2017 - 27384Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]