Her iki kişiden biri 75 yaşına kadar ruhsal bozukluklara yakalanabilir

Queensland Üniversitesi ve Harvard Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma, her iki kişiden birinin 75 yaşına kadar en az bir ruhsal bozukluğa yakalanma olasılığı olduğunu ortaya koydu. Araştırma, 29 ülkeden elde edilen verileri içeriyor ve bulgulara göre erkeklerde en yaygın rahatsızlıklar alkol kullanımı ve depresyon iken, kadınlarda depresyon ve spesifik fobi öne çıkıyor. Araştırmacılar, bu bozuklukların genellikle çocukluk, ergenlik veya genç yetişkinlik döneminde ortaya çıktığını belirtti ve nörobilime odaklanarak nedenlerini anlamak gerektiğini vurguladı. Uzmanlar, bu bilgilerin halk sağlığı müdahalelerini belirlemek ve risk altındaki bireylere uygun destek sağlamak için kullanılabileceğini söyledi.

Her iki kişiden biri 75 yaşına kadar ruhsal bozukluklara yakalanabilir

BRİSBANE, 31 Temmuz (Xinhua) -- Queensland Üniversitesi ve Harvard Tıp Fakültesi tarafından ortaklaşa yürütülen yeni bir araştırma, her iki kişiden birinin 75 yaşına kadar ruhsal bozukluklardan en az birine yakalanma olasılığı bulunduğunu ortaya koydu.

Lancet Psychiatry dergisinde Pazar günü yayımlanan araştırma, 2001-2022 yıllarında 29 ülke ve bölgedeki 156.331 yetişkinden elde edilen verileri içeriyor.

Araştırmacılar, 75 yaşına kadar herhangi bir ruhsal bozukluğa yakalanma riskinin erkek katılımcılar için yüzde 46,4, kadın katılımcılar için yüzde 53,1 düzeyinde olduğunu gösterdi.

Bulgulara göre "alkol kullanımı" ve "depresyon" erkekler arasında en yaygın iki rahatsızlık iken, "depresyon" ve "spesifik fobi" ise kadınlar arasında en yaygın bozukluklar olarak öne çıkıyor.

Araştırma, bu bozuklukların tipik olarak ilk kez çocukluk, ergenlik veya genç yetişkinlik döneminde ortaya çıktığını da gösterdi.

Araştırmanın başyazarı ve Queensland Üniversitesi'ne bağlı Queensland Beyin Enstitüsü'nde profesör olan John McGrath, sonuçların ruh sağlığı bozukluklarındaki yüksek yaygınlık oranını gösterdiğini ve nüfusun yüzde 50'sinin 75 yaşına kadar en az bir bozukluk geliştirdiğini söyledi.

McGrath, "Ruhsal bozukluklar ilk olarak en fazla 15 yaş grubunda görülmeye başlıyor, ortalama başlangıç yaşı ise erkekler için 19, kadınlar için 20. Bu durum, söz konusu bozuklukların neden ortaya çıktığını anlamak için temel nörobilime ağırlık verilmesi gerektiğini ortaya koyuyor" dedi.

Araştırmanın ortak yazarı ve Harvard Tıp Fakültesi'nde profesör olan Ronald Kessler ise uzmanların, söz konusu bozuklukların yaygın olarak hangi yaşlarda ortaya çıktığını çözerek halk sağlığı müdahaleleri belirleyebileceklerini ve risk altındaki bireylere uygun ve zamanında destek verilmesini sağlamak için kaynak tahsis edebileceklerini belirtti.

31.7.2023 - 71522Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]