Her Yaşta Ortodontik Tedavi Mümkün!

Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Burak Büyüktürk, ortodonti tedavisinin gerekliliği, zamanlaması ve diş sağlığının önemini anlatıyor.

Her Yaşta Ortodontik Tedavi Mümkün!


ORTODONTİ NEDİR?

Ortodonti tam olarak dişlerdeki bozuklukları düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ile estetik olarak sorunlar ortadan kalkar ve çocuklar sağlıklı bir diş yapısına kavuşur.

ÇOCUKLARDA SORUNLU DİŞ BELİRTİLERİ

Çocuğun ağız ve diş yapısındaki bozukluklar onu sağlık açısından tehdit edebildiği gibi, görünüm olarak da zamanla rahatsız eder. Bu nedenle tedavi gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

-Önde konumlanmış çapraşık dişler,
-Süt dişlerin erken ve geç kayıpları,
-Dengeli durmayan ağız ve çene yapısı,
-Çiğneme ve konuşma gibi işlevlerde ağzı kapama zorlukları,
-Çene yapısın geride veya çok önde olması,
-Alt ve üst dişlerin birbirine doğru şekilde temas etmemesi gibi durumlarda Ortodonti tedavisine başvurulur."

ÇOCUĞUM İÇİN İLK ORTODONTİK MUAYENE NE ZAMAN OLMALI?

Ortodontik (telli) tedavi genellikle çocukluk çağında yapılan bir tedavidir. Çocuklarının dişlerinde ya da çene yapısında bir problem olduğunu gören ebeveynler en kısa sürede bir ortodonti uzmanına çocuğunun muayene ettirmelidir.

İlk ortodontik muayene üst ve alt daimi kesiciler sürdüğünde (ortalama 7-8) yapılmalıdır. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse bile gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Bu dönemde teşhis edilen sorunlar küçük müdahalelerle düzeltilir ve ileride oluşabilecek daha büyük problemleri önler.

DİŞ TELLERİNİN KULLANIMI NASIL OLUR?

Diş telinin takılmasında belirli bir yaş sınırı yoktur. 7'den 70'e her yaşta diş teli kullanılabilir. Çocuklarda tedavi süresi erişkinlere göre daha kısa sürmektedir. Çocuklarda diş teli için en uygun ortalama yaş 12'dir. Bu ikinci azıların ağız içine sürme zamanıyla hemen hemen aynı döneme denk gelmektedir.

Erken dönemde yakalanan ortodontik problemlerin daha kolay ve daha hızlı düzeltilmesi, ilerde oluşacak ortodontik problemin önlenmesi, çenelerin birbirlerine göre olan konum bozukluklarında (çenenin önde veya geride olması) ya da ortodontik tedavi sonrası elde edilen tedavi sonucunun pekiştirilmesi için apareylerden (damaklıklardan) faydalanılmaktadır. Bu apareylerin doktorunuzun önerdiği şekilde kullanılması çok önemlidir. Bu apareyler sayesinde ilerde belki de diş telinin takılmasına gerek kalmayabilir ya da yapılan bu müdahale ile diş teli takma süreniz kısaltılabilir. Tedavisi bitmiş olan hastalarda ise tedavi sonucunuzun uzun yıllar kalması için bu apareylerin belli bir süre kullanılması gerekmektedir.

Ortodonti tedavisinde çocuklar da diş tellerinden yararlanır. Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği hareketli teller çoğunlukla erken dönemde ve çok karışık olmayan ortodonti problemlerinde kullanılır. Büyüme ve gelişim döneminde, iskelet yapısının belirli bir yöne doğru gelişmesine yardımcı olmak için fonksiyonel tellerden faydalanılır.

Çocuklar için hem kolay hem de pratik bir obje olan teller, kullanım açısından rahat olduğu için tercih edilir. Rahatlıkla çıkarabildiği içinde temizlemesi de oldukça basittir.

RENKLİ DİŞ TELLERİ

Çocuklar tel takmaya sıcak bakmıyor. Görüntüsünden rahatsızlık duyan çocuklar için seramik diş renginde teller ve görünmeyen tellerde kullanılabilmektedir. Dişlerin ön yüzeyine değil de arka yüzeyine uygulanabilen teller, bu sorunu yaşayan çocuklar için önerilmektedir. Bunun dışında çocuklar için renkli teller ile bu tedavi yöntemi daha eğlenceli bir hale getirilebilir.

ORTODONTİ TEDAVİSİ UYGULAMAZSA NELER YAŞANIR?

Çocuk yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik problemler ileri yaşlarda estetik görünüm bozuklukları ve buna bağlı psikolojik sorunlar, diş kanamaları, diş eti rahatsızlıkları ve konuşma zorluğu, ağız kokusu, diş kayıpları ve de dişleri temizleme zorluğu yaratabilir.

22.11.2017 - 30098Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Uyku Bozuklukları
Uyku Bozuklukları
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]