Her Yıl 18 Yaşından Küçük 16 Milyon Genç Kadın Doğum Yapıyor

3,2 milyon ergen kadının gebeliğinin güvenli olmayan düşükle sonuçlandığı belirtildi.

Her Yıl 18 Yaşından Küçük 16 Milyon Genç Kadın Doğum Yapıyor
YEŞİM SERT KARAASLAN - Dünyada her yıl, 18 yaş altı 16 milyon genç kadının doğum yaptığı ve 3,2 milyon ergen kadının gebeliğinin güvenli olmayan düşükle sonuçlandığı belirtildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Dünya Nüfus Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1987'den bu yana Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu tarafından 11 Temmuz'un Dünya Nüfus Günü olarak kabul edildiğini söyledi. Bu yıl ki temanın "Ergen gebelik " seçildiğini ifade eden Özcebe, çok genç yaşta yaşanan gebeliklerin hem psikolojik hem de fiziken sakıncalı sonuçlar oluşturabileceğini belirtti.


Ergenlik döneminden erişkinliğe geçişin, bedensel, ruhsal ve sosyal gelişmeyle gerçekleştiğini anlatan Özcebe, "Bu dönemde yaşanan gebeliklerde annede yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi-eklampsi), kansızlık ve kanamalar, kendiliğinden düşükler daha sık görülmektedir. Ayrıca, pelvik (kalça) yapının gelişmemiş olması güç doğumlara neden olmaktadır.  Bu sorunlar hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz olarak etkilemektedir " diye konuştu.

"Anne ve Bebek sağlığını daha da iyileştirmek için ergenlik gebeliklerinin önlenmesi gerektiğini " ifade eden Özcebe, bunun için toplumlarda farkındalığı artıracak etkinliklerin yapılması, ergenlik dönemi gebeliklerinin sık görüldüğü bölgelerde bilinçlendirici faaliyetlerin artırılması gerektiğini söyledi.

Özcebe, genç kızların öğretim kurumlarına devam etmelerinin önemine dikkati çekerek, ergenlik döneminde evliliğin ertelenmesinin yanı sıra gebeliğin mutlaka 20 yaş üzerine çekilmesi konusunda gençlerin, ailelerin ve toplum liderlerinin farkındalığının sağlanması gerektiğini vurguladı.

"Türkiye'de 15-19 yaş grubundaki kadınlar arasında evlilik yüzde 9,6 "

Özcebe, ergenlik dönemi gebelik sayısının oldukça yüksek olduğuna dikkati çekerek, "Dünyada her yıl 18 yaş altı 16 milyon genç doğum yapmakta ve 3,2 milyon ise güvenli olmayan düşük ile sonuçlanmaktadır " dedi.

Ergenlik döneminde evlilik ve doğumların en sık gelişmekte olan ülkelerde görüldüğünü dile getiren Özcebe, "Dünyada gelişmekte olan ülkelerde her 100 genç kızdan 19'u 18 yaşından önce, 3 genç kız ise 15 yaşından küçük doğum yapıyor " diye konuştu.

Gelişmekte olan ülkelerde gebe kadınların yüzde doksanının evli olduğunu belirten Özcebe, şunları kaydetti:

"Bu kadınların büyük çoğunluğu isteği dışında gebe kalmıştır. Bunun sebebi sıklıkla ayrımcılık, hakların ihlali, yetersiz eğitim ve cinsel baskıdır. Ülkemizde de ergenlik döneminde olan evliliklerin önemli bir halk sağlığı sorunu olduğuna ilişkin bulgular bulunmaktadır.

Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü tarafından yapılan Türkiye nüfus ve sağlık araştırması göstermektedir ki; 15-19 yaş grubundaki kadınlar arasında evlilik yüzde 9,6 olup, bu yaş grubundaki kadınların yüzde 5,9'u ilk doğumunu yapmıştır.

Türkiye gençlerde cinsel sağlık ve üreme sağlığı araştırmasına göre ise 15-19 yaş grubundaki kadınlar arasında evlilik yüzdesi yüzde 7,5 ve erkeklerde ise yüzde 0,9'dur. Evli olan 15-19 yaş grubundaki kadınların yüzde 73,1'inin gebelik deneyimi ve yüzde 12,4'ünün isteyerek düşük öyküsü vardır. " - Ankara

11.7.2013 - 12974Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]