Her Yıl 400.000 Bebek Hayatını Kaybediyor!

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Yurdakök, Dünya Sağlık Örgütünün rakamlarına göre, dünyada her yıl yaklaşık 400 bin bebeğin, yaşamını kaybetmesine neden olan Respiratuar Sinsityal (RS) virüsünün Türkiye'de özellikle, ekim-nisan ayları arasında etkin olduğunu bildirdi.

Her Yıl 400.000 Bebek Hayatını Kaybediyor!

Prof. Dr. Yurdakök, yaptığı yazılı açıklamada, RS virüsünün, özellikle zamanından 2 ay veya daha önce doğmuş prematüre ile kronik akciğer hastalığı gelişmiş bebeklerde ve doğuştan ağır kalp hastalığı olanlarda, hastaneye yatarak tedavi gerektiren ve ölüme yol açabilecek kadar ağır klinik tablo ile seyrettiğini ifade etti.

Virüsün başlıca alt solunum yolu enfeksiyon etkenlerinden biri olduğunu belirten Prof. Dr. Yurdakök, Türkiye’de her yıl tahminen RS virüsü nedeni ile 30 bin civarınında insanın hastaneye yattığını kaydetti.

Prof. Dr. Yurdakök, açıklamasında, ”Dünya Sağlık Örgütünün rakamlarına göre, dünyada her yıl yaklaşık 400 bin bebek bu virüs nedeniyle kaybediliyor. Her yaşta görülebilen, ancak prematüre, kronik akciğer hastalığı gelişmiş bebeklerde ve doğuştan ağır kalp hastalığı olanlarda daha ağır seyreden ve oldukça bulaşıcı olan RS virüsü, ülkemizde özellikle ekim-nisan ayları arasında etkindir” bilgisini verdi.

Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Yurdakök, yeni doğan bebeklerin, yüzde 60'ının doğumlarından sonraki ilk salgında RS virüsüne maruz kaldıklarını ve yaşamlarının en geç 2 ya da 3. yıllarına kadar tüm çocukların RS virüsü enfeksiyonu geçirdiklerini belirtti.

Riskli bebeklerin takip altına alınmasının ve her yıl RS virüs enfeksiyonunun sık görüldüğü aylarda, ayda bir kez aşı yapılmasının hastalıktan korunmak için önemli olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yurdakök, açıklamasında, şunları kaydetti:

Virüs, her yaştaki hastada, solunum yolları enfeksiyonuna sebep olabilir ve büyük ölçüde bulaşıcıdır. Yetişkinlerde ve 3 yaşın üstündeki çocuklarda basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak gözlenen hastalık, kırgınlık, burun akıntısı, boğaz ağrısı, hafif öksürük ve baş ağrısı gibi şikayetlerle atlatılırken, zamanından 2 ay veya daha önce doğmuş bebeklerle, kronik akciğer hastalığı ve doğuştan ağır kalp hastalığı olanlarda hastaneye yatarak tedaviyi gerektiren ve ölüme yol açabilecek kadar ağır klinik tablo ile seyreden başlıca alt solunum yolu enfeksiyon etkenlerinden biridir.

RS virüsü, prematüre bebeklerde bronşiyolit ve pnömoni (zatürre) gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının majör nedenidir. Enfeksiyon, çocuklardan büyüklere veya büyüklerden çocuklara bulaşabilmektedir.

24.7.2011 - 9138İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
Bebeğinizi Kalça Çıkığına Karşı Muayene Ettirin"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]