Hijyenik Olmayan Uygulamalar Tırnak Kaybına Neden Olabilir

Tırnak batmaları, günlük hayatta en çok karşılaşılan ayak sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Hijyenik Olmayan Uygulamalar Tırnak Kaybına Neden Olabilir

Çeşitli sebeplerden dolayı tırnak yatağındaki bozulma sonucunda tırnağın doğal yapısının ve uzama şeklinin kaybı batığa neden olabiliyor. Batık tırnak, yaşam kalitesini düşürdüğü gibi, ayak ve tırnak sağlığını da olumsuz etkiliyor. Batık tırnağın bakımında, günlük yaşamda ilk müracaat edilen yerler genellikle pedikür salonları olarak dikkat çekiyor. Ancak bu durum ayak sağlığını daha da olumsuz etkileyebiliyor. Hijyenik olmaktan uzak ve konunun uzmanı olmayan kişilerce yapılan batık tırnak uygulamalarında, kullanılan aletlerin steril olmaması gibi nedenlerle kişiler sağlıklı tırnaklarından bile olabiliyorlar. Emsey Hospital Ayak Sağlığı Merkezi'nden Ayak Sağlığı Uzmanı Tülay Dağ konuyla ilgili bilgilendiriyor.

Pedikür sadece kısa süreli rahatlama sağlıyor

Pedikür esnasında yapılan batık çıkarma işlemi batığın oluşturduğu ağrıyı geçici bir süre ortadan kaldırır, devamında ise daha büyük sorunların alt yapısını oluşturur. Cerrahi müdahaleler ise günlük yaşam standartlarını etkilediği için genellikle en son istenen tedavi yöntemi olarak düşünülebilir. Ayrıca bu yöntemle de kesin sonuç elde edilememesi kişilerin geçici sonuçlara odaklanmalarına sebep vermektedir.


Tırnak batması neden oluşur?

Tırnak batmaları; herhangi bir şekilde tırnağın aldığı travmalar sonucunda (ayağı çarpmak, tırnak üzerine darbe oluşması, tırnak üzerine gelecek şekilde ayağa basılması), ayaktaki aşırı terlemeler sonrasında, ucu dar, sivri, aşırı yüksek topuklu ayakkabıların uzun süreli giyilmesinden sonra, çok dar ve sıkı çoraplar kullanılmasından dolayı, herhangi bir tırnak mantarı enfeksiyonu ve tırnakta oluşabilecek kalınlaşma sonrasında, ayak ve parmak deformasyonlarından sonra, aşırı kilo artışları sonrasında (hamilelik), tırnakların yanlış kesilmesi sonucunda (sivri kesim, derin kesim v.b.), çok koşan ve spor yapan kişilerde, yapılan yanlış pedikürler sonucunda ya da genetik yatkınlıktan dolayı oluşabilir.

Nasıl bir tedavi uygulanabilir?

Batık bakımında dünyanın pek çok yerinde tercih edilen 3TO yöntemi ayak sağlığı bakım merkezlerinde ayak bakımı uzmanları tarafından uygulanmaktadır. Bu sistemin işleyişi yatağı bozulmuş ve yanlardan ete gömülmüş olan tırnağın, iki tarafından özel titanyum tellerle askıya alınıp ortadan sıkıştırmak suretiyle yukarıya kaldırılması şeklinde özetlenebilir. Tırnak askıdayken tırnak yatağı yeniden ve baskı altında olmaksızın şekillenir. Tırnak uzaması takibiyle uygulanan telin yeri değiştirilerek uygun periyodlarla kontrol sağlanır. Tırnak uzamasıyla birlikte batık olan bölgeden serbest tırnak ucuna ulaşıldığında batığın tamamen geçtiği ve tırnak yatağının tamamen düzeldiği görülür. Batık her ne sebeple oluşmuş olursa olsun bu yöntem, etkin, sağlıklı, acısız ve günlük yaşamdan kopmadan batığın iyileşmesini sağlar. 3TO tel sisteminin uygulanmasından hemen sonra, kişi ayakkabısını giyebilir, spor yapabilir, uzun saatler ayakta kalabilir.

Bu önerilere dikkat! Batık oluşumunu önleyebilirsiniz.

Batık oluşumunun önlenmesi ve oluşmuş batığın giderilmesinden sonra tekrar oluşmaması için, buna sebep olabilecek olumsuzlukların günlük yaşantıdan uzaklaştırılması gerekir. Ayakkabılar özenli seçilmeli, tırnak kesimine dikkat edilmeli, ayak darbe ve travmalardan korunmalıdır.

27.8.2015 - 18640

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]