Hiperaktif Erkek Çocukları Babalarına Özeniyor!

Her ailede anne ve baba, çocuklar için hem rehber hem de rol modeldirler. Çoğu ailede, anneler babalara göre çocuklarıyla daha fazla ilgili olsalar da babanın yerini tutamazlar.

Hiperaktif Erkek Çocukları Babalarına Özeniyor!

Erkek çocukları, “erkek” olmanın ne demek olduğunu ve bir “erkek” gibi davranmanın nasıl olacağını öncelikli olarak babalarından öğrenirler. Özellikle de DEHB olan erkek çocukları için, baba en önemli rol modeldir ve babanın onayı çocuk için çok önemlidir.
 
Çocuklarında DEHB olan ailelerin yüzde 50’sinde; ebeveynlerden birinde, diğer bir kardeşte ya da yakın akrabada DEHB olması ihtimali vardır. Bu kişi de genellikle babadır. Oğlu DEHB’li olan baba da, oğlu gibi aktif, dikkatsiz, hizmet dışı ya da dürtüsel olabilir.

İdeal olan, bu babanın oğlu ile empati kurarak ona destek olmasıdır; ancak öyle zamanlar vardır ki, baba aslında kendinde hoşuna gitmeyen davranışın aynısını oğlunda gördüğünde kızar. Eğer bu satırlar size tanıdık geliyorsa değişmek için yardım alın. Nasıl ki sizin de bir zamanlar büyürken, babanızın onayına ihtiyacınız olduysa, oğlunuzun da sizin onayınıza ihtiyacı var. 

Erkek çocukları “tıpkı babaları gibi” olmayı öğrenirler. Babasıyla görüşmeyen veya babası tarafından davranış ve aktiviteleri onaylanmayan çocuğun, kendisiyle ilgili sağlıklı bir imgesinin olması beklenemez.

Ergen çocuk babasını ve diğer erkek figürlerini izleyerek nasıl erkek olacağını öğrenir ancak, yetişkinliğe geçerken, kendisini kabul etmesinde ve kendisine saygı duymasında babasının rolü çok önemlidir.

Çocuk sakar olabilir, el-göz koordinasyonu zayıf olabilir. Bu durum onun basketbol, futbol, voleybol gibi bazı takım oyunlarında başarısız olmasına yol açabilir. Eğer bir erkek çocuğu bu tür sporlarda iyi değilse, diğer erkek çocuklarıyla ilişki kurması, ya da kendisini iyi hissetmesi zordur. O zaman yalnız kalırlar ve arkadaş edinmekte zorlanırlar.

DEHB’li erkek çocuklarının kendilerine olan güvenlerini artıracak, vücutlarında kendilerini iyi hissettirecek, enerjilerini sağlıklı olarak tüketebilecekleri aktivitelere ihtiyaçları vardır. Bu çocuk ya da ergenler için, daha az motor koordinasyonu gerektiren doğru sporu bulmak önemlidir. Çocuğun performansı, belki de yüzme ya da dövüş sporları, at binme, golf gibi aktivitelerde iyi olabilir.

Bir babanın çocuğunu aktiviteye götürmesi, ya da bu konuda ona destek vermesi aslında onu onayladığına dair güçlü bir mesajdır. Bir babanın oğlu ile birlikte aynı sporu yapması, dikkatleri dağıldığında tekrar odaklanmalarına yardımcı olabilir. Örneğin baba şöyle diyebilir: “Biliyorum ki senin için bu işe dikkatini vermen zor. Hadi bir daha deneyelim. Sana nasıl yardım edebilirim?”

Çocuk yaptığı sporda kolaylıkla hayal kırıklığına uğrayabilir, akranlarına sert çıkışlar yapabilir, ya da bir şans daha vermeden aktiviteyi bırakabilir. Bu dürtüsel davranışı akşam eve geldiğinde aileye mutlaka yansır. O akşam, baba, anne ve oğluyla birlikte neler olduğunu konuşmalıdır. Çocuğa, iki ebeveynden de, kendisini anladıklarına ve onu kabul ettiklerine dair güçlü bir mesaj verilmelidir.

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı, Psikoloji Yüksek Lisanslı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); sadece DEHB’li erkek çocuklarına ve babalarına değil, rahatsızlığı yaşayan herkese DEHB ile baş etme konusunda yardımcı oluyor. DEHBka; çalışmalarını gerektiğinde psikologlar, psikiyatristler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyor. 

10.6.2011 - 8048

İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Geleceğin Çocuk Bakıcıları; Ekranlar!
Geleceğin Çocuk Bakıcıları; Ekranlar!
Çoçuklarda Orta Kulak İltihabına Dikkat!
Çoçuklarda Orta Kulak İltihabına Dikkat!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]