Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi, Diş Hekimi Eşkar Açıklaması

Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi, Diş Hekimi Recep Eşkar, "Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir.

Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi, Diş Hekimi Eşkar Açıklaması

Hospitadent Diş Hastanesi Yönetim Kurulu Üyesi, Diş Hekimi Recep Eşkar, "Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir." ifadesini kullandı.

Eşkar, oruç tutarken dişin ağrıması durumunda yapılabileceklere ilişkin açıklamasında, diş ağrılarının 20 yaş diş ağrıları, diş sinirinden kaynaklanan ağrılar, diş ve diş eti iltihabı ağrıları ve eklem ağrıları gibi pek çok nedenden kaynaklandığını bildirdi.

Öncelikle diş ağrısının neden kaynaklandığının tespit edilmesi ve buna uygun bir tedavi uygulanması gerektiğini vurgulayan Eşkar, şunları kaydetti:

"Çoğu kişi diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmek adına kulaktan dolma bilgilerle hareket ediyor ve dişe aspirin, kolonya, alkol yerleştiriyor. Bunlar kesinlikle doğru değildir. Diş ağrısı tespiti ve tedavisinin sadece diş hekimi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak diş hekimine gidinceye kadar ağrıyı hafifletmek için bazı çözüm önerileri de bulunmaktadır. Oruçluysanız ve dişiniz ağrıyorsa ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletir."

Eşkar, diş ağrısı sırasında ağrıyı hafifletmede uygulanabilecek doğal çözümlerden birinin dişi fırçalamak olduğunu, bunun çürüğe sıkışmış ve ağrıya neden olan besinleri uzaklaştırmaya yardımcı olacağını belirtti.

"Karanfil yağı tercih edilmeli"

Recep Eşkar, dişlerin diş ipi ile temizlenmesi ve fırçalamanın ağrıyı azaltacağına işaret ederek, sirkeli su ve tuzlu su gargarasının diş ağrılarını kısmen uyuşturduğunu, dişi bakterilerden temizlediğini ve şişlikleri azalttığını, diş eti ve açık diş çürüklerine dezenfektan etkisi olduğunu bildirdi.

Diş hekiminin önerisiyle ve kullanım şartlarına uyarak ağrı kesici almanın ağrıyı belirli bir süre için geçireceğini belirten Eşkar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dişe kesinlikle aspirin, kolonya, alkol konulmamalı. Bunların yerine karanfil yağı tercih edilmelidir. Karanfil yağı veya kuru karanfil yüzyıllardır enfeksiyonu tedavi etmede kullanılır. Diş ağrısına iyi gelen karanfil yağı anestezik ve antiseptik özelliklere sahiptir. Eugenol denilen güçlü bir madde içerir. Bakteri öldürmeye yarayan bu madde diş macunlarında da vardır. Kuru karanfil ağrıyan bölgeye konup bekletilirse o bölgeyi uyuşturarak ağrı hissini azaltır. Ayrıca, antibakteriyel özelliğinden dolayı çürük dişin çevresindeki zararlı bakterilere etki eder.

Buz uygulaması, ağrıyan diş bölgesine soğuk kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Bu durumun tam tersi olarak ağrıyan diş bölgesine sıcak kompres uygulaması geçici olarak ağrıyı hafifletebilir. Gece diş ağrısı oluşmuşsa yatar durumda olmak ağrıyı artıracağından yastık yükseltilebilir."

1.06.2017 - 27431Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]