İç Savaş Suriyeli Diyabet Hastasının "Hayatını Kararttı"

Suriyeli Zahide Abbas, ülkesindeki iç savaştan kaçarak sığındığı Hatay'da, yıllar önce yakalandığı diyabet hastalığı nedeniyle zor günler geçiriyor.

İç Savaş Suriyeli Diyabet Hastasının
OZAN EFEOĞLU - Suriyeli Zahide Abbas, ülkesindeki iç savaştan kaçarak sığındığı Hatay'da, yıllar önce yakalandığı diyabet hastalığı nedeniyle zor günler geçiriyor.

Henüz 19 yaşında diyabet hastası olan 60 yaşındaki Abbas, hayatının geri kalanını insülin tedavisiyle sürdürmek zorunda kaldı.

Ülkesindeki iç savaşın başladığı 2011 yılı ortalarındaki bir saldırıda eşi ve 2 çocuğu ölen Abbas, bu süreçte tedavisini sürdürememesi nedeniyle görme yetisini kaybetti.

Abbas, iki kız kardeşi ve 3 yeğeniyle Türkiye'ye kaçarak, Hatay'ın İskenderun ilçesi Meydan Mahallesi'nde kiraladıkları tek odalı harabe eve yerleşti.

Burada düzenli ilaç kullanamayan ve geçen yıl felç geçiren Abbas, kendisi gibi çeşitli rahatsızlıkları bulunan ablası ve kız kardeşinin bakımıyla zor şartlarda hayatını sürdürüyor.

"16 metrekarede 6 kişi kalıyoruz"

Kendisi de tansiyon ve diyabet gibi çeşitli hastalıklarla mücadele eden 65 yaşındaki Sabiha Abbas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşi Zahide Abbas'ın yatağa mahkum olduğunu, konuşma yetisini de kaybettiğini söyledi.

Kardeşine çocuk gibi baktıklarını anlatan Abbas, "16 metrekarelik tek odada 6 kişi yaşıyoruz. Diyabet hastası kardeşim yatağa mahkum ve durumu iyi değil. Diğer kız kardeşim de savaşta yaralandı ve bir ayağında güç kaybı var. Aynı evde 3 hasta yaşamak zorundayız." dedi.

Abbas, konuşamaz hale gelen kardeşinin durumunun gün geçtikçe kötüye gittiğini, tedavisini de imkansızlıklardan yeterince yaptıramadıklarını aktararak, hayırseverlerin yardımıyla kıt kanaat geçinebildiklerini dile getirdi.

Ailelerinde çalışacak kimsenin olmadığını ifade eden Abbas, "Bizim önce Allahımız sonra, Türkiyemiz var. Başka da kimsemiz kalmadı. Bizlere sahip çıkan herkese şükranlarımızı sunuyorum. Zor günler geçiriyoruz ancak inşallah bu günler de geçecektir." ifadesini kullandı.

6.12.2017 - 30369Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]