İdeal Olan Doğal Görünen Burundur

Burun estetiği yaptırmak isteyenler, yüz karakteriyle uyumlu doğal burunları tercih etmeli.

İdeal Olan Doğal Görünen Burundur
Estetik Plastik Cerrahi Derneği (EPCD) Başkanı Prof. Dr. Akın Yücel, önceleri her hastaya aynı standart burnun yapıldığı, artık amacın kişiye özel, kişinin yüzü ve karakteriyle uyumlu ve doğal görünen burunlar yapmak olduğunu belirterek, doğal görünen, hastanın yüzü ve kişilik özellikleri ile uyumlu, ameliyatlı olduğu anlaşılmayan ve rahat nefes alabilen bir burnun günümüzde ideal burun olduğunu bildirdi.

Yücel, yaptığı yazılı açıklamada, 1980'li ve 1990'lı yılların ardından modadan tasarıma kadar birçok alanda yaşanan hızlı değişimin, estetiği de etkilediğine işaret ederek, insanların, önce giyimlerini daha sonra dış görünüşlerini değiştirmeye başladığını, dönüşümün son halkasının da estetikle devam ettiğini anlattı. 

İlk yapılan burun operasyonlarında amacın burnu olabildiğince küçültmek olduğunu belirten Yücel, o dönemde burnun işlevsel anatomisinin iyi bilinmediğinden solunum fonksiyonlarının da fazla önemsenmediğini aktardı. Yücel, 2000'li yıllarda burun estetiğinde önemli değişimlerin göze çarptığını, artık burun estetiğinde doğallığın ve sağlığın ön planda tutulduğuna işaret ederek, şunları kaydetti: "Burnun solunum fonksiyonu ve işlevsel anatomisi artık daha iyi anlaşıldı.

Burun ameliyatlarında çıkartılan kıkırdakları artık atmıyor, hava girişini sağlayan kapak bölgelerini desteklemekte kullanıyoruz. Önceleri her hastaya aynı standart burun yapılırdı. Artık amaç, kişiye özel, kişinin yüzü ve karakteri ile uyumlu ve doğal görünen burunlar yapmak. Çünkü doğal görünen, hastanın yüzü ve kişilik özellikleri ile uyumlu, ameliyatlı olduğu anlaşılmayan ve rahat nefes alabilen bir burun günümüzde ideal olan ve istenen burun tipidir. Estetik burun ameliyatlarında alınan başarılı sonuçlar, hastaların da bilinç düzeylerinin yükselmesini sağladı. Artık kimse ameliyatlı görünen burun istemiyor.

Son dönemde eski cerrahi tekniklerle yapılmış, çok inceltilmiş ve kısaltılmış burunlara sahip olanlar arasında revizyon operasyonları geçirenlerin sayısı da fazladır. "  

Başarılı sonuçlar ön yargıyı kırdı

Başarılı bir ameliyat için en önemli noktanın, ameliyat öncesinde doktorun, hastanın ne istediğini, hastanın da doktorun ne yapabileceğini anlaması olduğunu vurgulayan Yücel, hastanın ameliyattan alınabilecek yaklaşık sonucu önceden görmesinin önemli olduğunu belirtti.  Yücel, eski olumsuz örneklerin toplumda burun ameliyatlarına karşı bir güvensizlik yarattığını ancak alınan başarılı sonuçların bu ön yargıyı kırdığını ifade ederek, kişinin yüzünün geri kalanıyla uyumlu, kişilik özelliklerini yansıtan, ailesel ve ırksal karakterini tamamen kaybetmemiş yapıda olan bir burnu  "güzel burun " olarak nitelendirdi. 

Kıkırdak ve kemiklerin şekillendirilerek, gerekli yerlere destekler konulduğunu ve burun eğriliklerinin bu yöntemle düzeltildiğini, gerekirse burun etlerinin de küçültülebildiği 2-3 saat süren işlemin ağrısız olduğunu aktararak,  "Çok özel durumlar dışında tampon kullanılmaz. Hasta aynı gün taburcu edilir. Altı gün sonra alçı ve dikişler alınır. Üç hafta içerisinde morluklar geçer, şişlikler azalır ve burun kısmen şekil alır. Üç ayın sonunda burun yeni şeklini büyük oranda alır. Ayrıca dünyada çok önemli Türk burun cerrahları bulunuyor. Burun cerrahisi bu coğrafyada her zaman önemini koruyacaktır " ifadelerini kullandı. 

17.2.2014 - 13767İlgili Diğer Yazılar
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Türkiye ve Dünya
Türkiye ve Dünya'da Bir İlk: Covid-19 Güvenilirlik Sertifikasına Sahip Estetik Merkezi: Vanity
"Fazla kilolarından kurtulanlar vücut şekillendirme ameliyatlarına yöneliyor"
"Fazla kilolarından kurtulanlar vücut şekillendirme ameliyatlarına yöneliyor"
Plastik cerrahlar Gaziantep
Plastik cerrahlar Gaziantep'te bir araya geldi
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]