İdrar Kaçırma Tedavi Edilebilir!

İdrar kaçırma kadınlar için önemli bir sağlık problemidir. İdrar kaçırma kadın günlük yaşantısında önemli sorunlara yol açan bir durumdur.

İdrar Kaçırma Tedavi Edilebilir!

İdrarın ani ve istemsiz olarak idrar yolundan çıkması idrar kaçırma olarak tanımlanıyor. Uluslar arası araştırma sonuçları göstermektedir ki, her beş kadından biri hayatının bir döneminde bu sorunla karşılaşmaktadır.


TİPLERİStres İnkontinans (Stresle idrar kaçırma)Kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma tipi oluşturuyor. Öksürmek, hapşırmak, ağır kaldırmak gibi durumlar karın içi basıncını artırarak idrarın kaçmasına neden olur. Pelvik taban kasları ve üretra sfinkteri yeterli güçte değilse hasta idrarının kontrolünü sağlayamaz ve idrar kaçırır. Çok sayıda müdahaleli doğum, iri bebek doğurma, şişmanlık, ailesel yatkınlık ve menopoz, idrar kaçırma sorununda risk faktörlerini oluşturur.


Urge İnkontinans (Acil idrar kaçırma)Tuvalete gitme ihtiyacı hissedildiği anda tuvalete yetişemeden idrar kaçırma olayına denir. Stres idrar kaçırmadan farklı olarak pelvik tabandaki zayıflıktan değil, mesane kaslarının aşırı kasılmasından  kaynaklanır. İlaç tedavisine çok iyi yanıt alınır.Mikst İnkontinans (Mikst idrar kaçırma)Stres idrar kaçırma ile urge idrar kaçırmanın bir arada olduğu durumlarda mikst idrar kaçırmadan söz edilir. Hasta hem öksürdüğünde hem de ani bir sıkışma hissi sonrasında idrarını kaçırabilir.Taşma İnkontinansı (Taşma idrar kaçırma)Mesane kapasitesinin üzerinde idrar depolandığında idrar yapma zorunluluğu hissetmeden küçük miktarda idrar kaçırma görülür. Mesane her zaman doludur. Kadın hiçbir zaman mesanesini boşaltamadığı hissine kapılır. Diyabet, pelvik yaralanma, geniş pelvik cerrahi, omurilik yaralanmaları ve multipl skleroz durumlarında kas tonusunun kaybolması sonucu oluşur.Nasıl Tedavi Ediliyor?Tanıda idrar tipinin belirlenmesi büyük önem taşıyor. Çünkü idrar kaçırmaların her tipinde aynı tedavi yaklaşımı etkili olmayabilir. Bu açıdan en uygun tedavinin uygulanması için idrar kaçırma tipinin belirlenmesi gerekir.İlaç TedavisiBazı idrar kaçırma tipleri ilaçlar ile tedavi edilir. Özellikle urge idrar kaçırma tipinde ilaç tedavisi ilk seçenektir. İlaç tedavisinin süresi hastadan hastaya değişir. Ancak stres idrar kaçırma tipinde ilaç tedavisine yanıt alınmaz.Cerrahi TedaviTüm tedavi uygulamalarına rağmen kaçırmaları devam eden hastalara uygulanır. Hastanemizde uyguladığımız yöntemde (TOT ve Pubovaginal Sling yöntemi) iyileşme dönemi ve hastanede yatış süresi oldukça kısadır. Sonuçlar oldukça başarılıdır.Ne Zaman Başvurmalı?Aşağıdaki sorulardan birine yanıtınız evet ise üroloji uzmanına muayene olmalısınız.1.Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda2.Yürürken veya egzersiz yaparken3.Ağır bir eşya kaldırırken4.Oturur veya yatar durumdan ayağa kalktığınızda idrar kaçırıyorsanız5.Gün boyunca sık sık tuvalete gitmek zorunda iseniz6.Bu sorundan dolayı ped kullanmak zorunda kalıyorsanız7.İdrar yapma hissi geldiğinde tuvalete yetişemiyorsanız8.Tuvalette hiçbir zaman idrarınızı boşaltamadığınız hissine kapılıyorsanızÜroloji  uzmanına  mutlaka  başvurmalısınız…..        

23.11.2012 - 11679

Op.Dr. Murad Çeltik


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
7
7'den 70'e herkesin korkulu rüyası idrar kaçırma rahatsızlığına pelvik tedavisi
Omurilik Yaralanmaları Sonrası İdrar Kaçırma Problemi Tedavi Edilebiliyor
Omurilik Yaralanmaları Sonrası İdrar Kaçırma Problemi Tedavi Edilebiliyor
İdrar Kaçıranların En Büyük Hatası Su İçmeyi Bırakmak
İdrar Kaçıranların En Büyük Hatası Su İçmeyi Bırakmak
Kadınlar Erkeklere Göre 4 Kat Daha Fazla İdrar Kaçırıyor!
Kadınlar Erkeklere Göre 4 Kat Daha Fazla İdrar Kaçırıyor!
Aşırı Kilo İdrar Kaçırma Sorunlarına Neden Oluyor!
Aşırı Kilo İdrar Kaçırma Sorunlarına Neden Oluyor!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]