İhmal ve Dikkatsizlik Bebek Ölümlerine Neden Oluyor

Bebekler tehlikeyi anlamazlar, kendilerini koruyamaz ve yardım isteyemezler, tamamen bir yetişkinin bakımına muhtaçlardır.

İhmal ve Dikkatsizlik Bebek Ölümlerine Neden Oluyor
Sevgili Anne Babalar,

Son günlerde dikkatsizlik ve ihmal nedeniyle bebek ölümleri haberlerini çok sık duymaya başladık. Haberlerde kaza sonucu korunmaya muhtaç bebeklerin hayatını kaybettiğini görüyoruz. Bebekler tehlikeyi anlamazlar, kendilerini koruyamaz ve yardım isteyemezler, tamamen bir yetişkinin bakımına muhtaçlardır. Yetişkinler ihmalkar davranırsa bebekler tehlikeye açık olur. Bu nedenle yetişkinlerin çok dikkatli olması ve gözlerini bebeklerinden ayırmaması gerekir.

Maalesef ebeveyn olmaya hazır olunmadığında veya bebeğe bakan kişi işini severek yapmıyorsa dikkatsizlik bebek ölümlerine neden olabiliyor.
Kazalarla hayatını kaybeden bebeklerin bu kadar artmasının sosyoekonomik yapının değişmesi,  ailelerin yüksek binalara taşınması, anne babanın birlikte çalışması, anne babanın stresli hayatı nedeniyle dikkatsiz davranması, anne veya babanın psikolojik durumun sağlıklı olmaması, aynı şekilde bakıcıların psikolojisi ve dikkatsiz davranışı gibi nedenler sıralanabilir.
Anne baba arasındaki iletişim problemleri de ihmale davetiye çıkarır. Çünkü insan sinirli olduğunda sağlıklı düşünemez ve o tartışma sırasında bebeğin odada tehlikeli bir şeyle meşgul olduğunu fark etmeyebilirler. Yine psikolojik problemi olan ebeveyn psikolojik durumunun ciddiyetine göre bebeğe iyi bakamayabilir, dalgın davranabilir ve bebek kazaya açık olur.
Bebeğin bakımından ve güvenliğinde aile sorumludur. Bu tür kazalarda kazaya neden olan anne baba da büyük suçluluk duygusu yaşar ve psikolojisi bozulabilir. Buna örnek bir vakayı paylaşabilirim. Genç bir anne bebeği ile uyurken bebeği havasız kalmış ve nefes alamadığı için ölmüş. Annenin bu acı olaydan sonra psikolojisi bozulmuş. Bu nedenle anne babalar çok dikkatli davranmalıdır.
Ailelerin birçoğu bu konuda oldukça titiz davranıyor. Fakat bebekler biraz büyüyüp emeklemeye başlayınca takip etmek zorlaşabiliyor. Çocukların elleri çok çabuk birden çok sıcak bir suyu üzerine devirebiliyor. Bu konuda aileler bebeklerin çok hızlı olduğunu hatırlamalı ve bebek burada tek başına olsa başına ne gelebilir diye düşünerek önlemlerini almalılar. Bazen “bir şey olmaz ben buradayım” diyor anne babalar. Fakat çok kısa bir tarafa bakarken bile bebek tehlikeyi yaşıyor ve kendine zarar verebiliyor.
Bu tür kazaları önlemek için anne babanın öncelikle çocuk sahibi olmaya maddi ve manevi hazır olması gerekir. Bebek sahibi olmaya karar verince bebek için gerekli hazırlıkların yapılması evde bebek için tehlike yaratacak objelerin kaldırılması veya çocuğun üzerine düşmeyecek şekilde monte edilmesi gerekir. Merdivenler ve balkonlar korumaları olmalı. Çocuğun sandalye koyarak balkona ve cam tırmanmasına engel olunmalı. Eğer evde havuz varsa çok daha dikkatli olunmalı havuz kapatılmalı veya havuza giden kapı kilitli olmalıdır. Bebeklerin yutabileceği küçük objeler ortadan kaldırılmalı ve yetişkinlerin gözü bebeğin üzerinde olmalı asla tek başına gözden uzak bırakılmamalıdır.
Bebeğinizi sağlıklı büyütmeniz dileğiyle...


24.8.2013 - 13226

Uzm.Pedagog Psikolog Sevil Yavuz
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Çocukluk ve Ergenlik Depresyonunda Sık Gözlenen Bilişsel Çarpıtmalar
Çocukluk ve Ergenlik Depresyonunda Sık Gözlenen Bilişsel Çarpıtmalar
Ebeveynlere "Wısc-r" Testi Uyarısı
Ebeveynlere "Wısc-r" Testi Uyarısı
Çocuğunuzun Okul Fobisinin Nedeni
Çocuğunuzun Okul Fobisinin Nedeni 'Siz' Olabilirsiniz
15 Temel İhtiyaç
15 Temel İhtiyaç
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]