İktidarsızlığa Karşı Bunları Yapmalısınız

Pek çok erkek dile getirmekten çekinse de zaman zaman iktidarsızlık yaşamakta. Özellikle uzun süreli iktidarsızlık erkeklerin %10'unu etkileyen bir problem.

İktidarsızlığa Karşı Bunları Yapmalısınız

Yatak odasında yaşanan gerginlikten gece alkol alımına kadar farkına varılmayan birçok unsur iktidarsızlığı tetikleyebilir. Bunlara dikkat etmek ise iktidarsızlığı önlemeye yardımcı olur. Gelin iktidarsızlığı önlemek için dikkat edilmesi gerekenlere birlikte göz atalım:

1) Sigarayı Bırakın

"Olamaz! Listenin başında bu mu var? " demeyin. Sigarayı bırakın.

Sigara 40 yaşın altındaki erkeklerde görülen iktidarsızlığın en büyük nedeni. Sigarada bulunan nikotin damarların daralmasına neden olur. Oysaki ereksiyon için kan desteği gerekir. Dolayısıyla sigara penisinizin küçülmesine sebep olur. Üstelik sigarayı ne kadar uzun süredir kullanıyorsanız riskiniz de o kadar büyük olur.

2) Hareket Edin

Düzenli yapılan spor, kan dolaşımı ve kalp için olmazsa olmazlardan biridir. Dolayısıyla egzersiz, iktidarsızlığı önlemek için önemli bir yöntemdir. Yapılan egzersiz vücudun diğer organlarına kan akışını arttırdığı gibi penisinize olan kan akışını da arttırır.

Spor yapmak enerjinizi yükseltir, tansiyonunuzu düşürür, stresi azaltır, uyumanıza yardımcı olur ve daha iyi hissetmenizi (ve görünmenizi!) sağlar ki bunlar da iktidarsızlığı engeller.

3) Alkolü Sınırlayın

Alkolün azı stresi azaltmak için iyi geliyor olabilir - ama çoğu depresyona itebilir. Bu da siz ne kadar çok içerseniz, iktidarsızlık o kadar artacak demektir. Çünkü depresyon iktidarsızlığın en büyük nedenlerinden biridir. Yaşladığınızda etkisi çok daha büyük olur. Bundan dolayı erkekler yaşlandıkça tükettikleri alkol miktarına daha da dikkat etmelidirler.

Genellikle erkeklere günde en fazla 2 kadeh sınırı koyulmakla birlikte siz, kendiniz için doğru sınırı doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.

4) Bu Yiyeceklerden Yiyin

İktidarsızlık; obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları ile bağlantılıdır. Sağlıklı bir diyet ile bu rahatsızlıklardan korunmak mümkün olduğuna göre diyetin cinsel hayatınıza olacak yararını da kolayca anlamışsınızdır. Bol sebze, meyve ve lifli yiyeceklerden oluşan bir beslenme düzenini benimsemeniz cinsel hayattınız için faydalı olacaktır. Eğer kolesterol veya kilo probleminiz varsa doktorunuza danışabilirsiniz.

5) Penisinizi Koruyun

Penis kemik içermemesine rağmen kırılabilir. Eğer penisteki kan odacıkları ereksiyon halindeyken yırtılırsa kırılma gerçekleşmiş olur ve ereksiyon problemleri ortaya çıkabilir. Eğer gerekli tedavi yapılmazsa deformasyona, yaralanmaya ve iktidarsızlığa neden olabilir. Bu yüzden cinsel ilişki halindeyken istediğiniz pozisyon için 2 kere düşünmelisiniz. Penisinizde oluşan herhangi bir komplikasyonda morarma, ağrı veya şişme gercekleşiyorsa doktorunuzu aramayı ya da acil servise gitmeyi ihmal etmeyin.

6) Dişlerinizi Fırçalayın

Görünüşe göre kronik sakız hastalığı ile iktidarsızlık aynı risk faktörlerini taşımakta. Yapılan çalışmalarda kan desteği yetersizliğinden kaynaklanan iktidarsızlık yaşayan erkeklerin %80'inde kronik sakız hastalığı da görülmekte. Bu yüzden kaliteli bir cinsel yaşam için ağız - diş sağlığınıza dikkat edin ve diş hekiminiz ile olan periyodik randevularınızın hiçbirini kaçırmayın.

7) Stresi Azaltın

Stres ve endişe iktidarsızlığın en büyük sebeplerinden bir diğeridir. Stres anında salgılanan hormonlar kan damarlarımızı daraltır. Bu da penise olan kan akışının azalmasına neden olur. İktidarsızlığı önlemek için stresi azaltacak yöntemler bulun.

8) İyi Bir Uyku Uyuyun

Yorgunluk cinsel hayatınıza engel olabilir. Bundan dolayı iyi bir uyku çekmek çok yararlı olacaktır. İyi uyumanıza rağmen kendinizi hala yorgun hissediyorsanız sizde uyku apnesi olabilir (sesli horlama ve nefes darlığı ile ortaya çıkar). Uyku apnesi olan insanlarda iktidarsızlık görülme olasılığı diğerlerine göre 2 kat yüksektir. Eğer uyku uyuma veya uykudan yeterince dinlenmiş bir şekilde kalkamama sorununuz varsa; hekiminiz ile görüşünüz.

12.3.2015 - 16955İlgili Diğer Yazılar
Meme Protezi Normal Karşılanıyor, Penis Protezi Ayıplanıyor
Meme Protezi Normal Karşılanıyor, Penis Protezi Ayıplanıyor
Prostata Dolmalık Biber!
Prostata Dolmalık Biber!
Böbreklerin Dostu: Bakla
Böbreklerin Dostu: Bakla
Prostat kanserinden koruyor
Prostat kanserinden koruyor
Varikosel Nedir?
Varikosel Nedir?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]