İlaç Firmaları Yatırımlarını İptal Ediyor!

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) üyeleri arasında yapılan bir anket, sektörün içinde bulunduğu sıkıntıyı ortaya koydu.

İlaç Firmaları Yatırımlarını İptal Ediyor!

Alınan kararların araştırmacı ilaç firmalarının Türkiye'deki AR-GE yatırımlarını nasıl etkileyeceği sorulduğunda katılımcıların yüzde 69,5'i yatırımların azalacağını belirtirken, katılımcıların yüzde 91,3'ü bu koşullarda firmasının görünür bir gelecekte üretim veya idari yatırım yapmayı düşünmeyeceğini vurguladı.


Çalışmaya katılanların yüzde 60,9'u planlanan bazı yatırımların tekrar gözden geçirilmekte olduğunu, bunların iptallerinin söz konusu olabileceğini kaydetti. Gözden geçirilen yatırımların 3'ünün 50 milyon doların üstünde bulunduğu bildirildi. Firmaların yüzde 52,2'si ise sektörde uygulanan politikalar nedeniyle bazı yatırımların iptal kararlarının alındığını bildirdi. Bunlar arasında da 50 milyon doların üstünde 2 yatırımın olduğu belirtildi.


Ankete katılan yöneticilerin yüzde 95,7'si yapılacak yeni bir fiyat indiriminin işlerini olumsuz etkileyeceğini ifade ederken, yüzde 78,2'si araştırmacı ilaç firmalarının görüşlerine değer verilmediği ve etkin bir paydaş olarak karar süreçlerine arzu edilen biçimde dahil edilmediklerini belirtti.


Sektörde iş yapabilme ortamının bozulduğundan yakınan katılımcılar, bunun en önemli nedenleri arasında öngörülebilirliğin bulunmamasını, korumacı politikaları, fikri mülkiyet haklarının yeterince güvence altında olmadığını düşündüklerini ve şeffaflık olmamasını gösterdi.


Ankete katılan yöneticilerin yüzde 56,5'i sektörde uygulanan politikalar nedeniyle istihdamın yüzde 20'ye varan oranlarda, yüzde 17,4'ü ise yüzde 20'den fazla azalacağı tahmininde bulundu.


Ankete katılan uluslararası araştırmacı ilaç firması yöneticilerinin ''önemli'' bir endişesi de ''Türkiye'de uygulanan politikaların genel merkezlerin ülkeye bakışına olan etkileri'' konusunda ortaya çıktı. Katılımcıların tamamı, fiyat indirimlerine odaklanan politikaların, genel merkez yönetimlerinin Türkiye'ye bakışlarını olumsuz etkilediğini kaydetti. Bu olumsuz izlenimin sonuçları ise ''genel merkezler tarafından alınan yatırım, istihdam ve teknoloji transferi gibi kararlarda Türkiye'nin dışlanması'' oluyor.

29.07.2011 - 9381Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]