"İlaçlar Bulunamaz Hale Geldi" haberleri asılsız çıktı

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası, üyelerinin tamamının depolara ilaç sevkiyatını aksatmadan devam ettirdiğini açıkladı.

"ANTİBİYOTİKLER, TANSİYON, ASTIM İLAÇLARI YOK" HABERLERİ ASILSIZ ÇIKTI

Bugün ise İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası, üyelerinin tamamının depolara ilaç sevkiyatını aksatmadan devam ettirdiğini yazılı şekilde kamuoyuna açıkladı.

İLAÇLAR BULUNAMAZ HALE GELDİ

İlaç zammı haberlerinden sonra özellikle son bir hafta içinde Türkiye genelinde eczanelerden gelen bildirimler hakkında Türk Eczacıları Birliği Başkanı (TEB) "Piyasaya sürümü yavaşlatılan ilaçların arasında; antibiyotikler, ağrı kesici ve analjezikler, öksürük şurupları, tansiyon ilaçları, astım ilaçları bulunmaktadır. Herhangi bir ilacı stok yaparak çalışma imkânı bulunmayan eczacılarımız da, 'ne yazık ki ilaç elimizde yok.' diyerek hastaları geri göndermek zorunda kalmışlardır. Ancak sonuçta ilacı hastaya ulaştıramayan eczacı olduğu için hastalarla eczacılarımız yine karşı karşıya kalmaktadır. Oysa Hipokrat yemini etmiş ve kamu hizmeti veren bir eczacının hastası ile cebi arasında tercih yapması söz konusu dahi olamaz. Şunu çok net belirtmeliyiz ki; ne ilaç üreticilerinin, ne de özel depoların, kimsenin hastalarımızı ilaçsız bırakmaya hakkı yoktur. Eczaneye ilaç tedariği zincirini kesintiye uğratanlar bilmelidir ki, ilaçların yüzde 90'ı reçete ile ve sosyal güvenceli hastaya verilmektedir, bu ilaçları 20 Şubat'tan sonra hastaya verme gibi bir ihtimal yoktur. İlaç, talep elastikiyeti olan bir ürün değildir. Hasta ilacımı 20 Şubat'tan sonra alayım demeyecektir." şeklinde açıklama yapmıştı.

20.01.2017 - 25353Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]