İlk 48 saat banyo yaptırmayın

Bebek doğar doğmaz hemen yıkanmamalı; ilk banyosu için 48 saat beklenmeli.

İlk 48 saat banyo yaptırmayın
Yenidoğan bebek annesinden ayrılmamalı, ten temasını hissetmeli, sık sık emzirilmeli. Banyo sırasında ise göbek bağının suyla temas etmesi engellenmeli.


Yeni doğan bebeğinizin tüm gün boyunca yıkanmadan kalmasının tıbbi bir sakıncası yok hatta tam aksine pek çok faydası var. Bebeğin ilk banyosunun ne zaman yapılacağına ebeveynleri karar verebilir. Yeni doğanın cildinde verniks adı verilen krem peynir görünümünde bir tabaka yer alır. Bu tabaka daha çok zamanında doğan bebeklerin, genellikle deri kıvrımları ve kol altında, bacak arasında ve poposunun sırta doğru olan kısmında bulunur. Erken doğan bebeklerin cildinde ise daha fazladır. Bu özel tabakayla ilgili yapılan yeni araştırmalar; verniksin yenidoğanın cildinin bağışıklığını güçlendirdiğini, doğum sonrasında cildine koruma katmanı sağladığını gösteriyor. Bu durum özellikle hastane kaynaklı enfeksiyonlara maruz kalma potansiyeli bulunan bebeklere büyük avantaj sağlar. Verniksin nemlendirici özelliği ise bebeğin cildini yumuşacık tutar. 

MEMEDEN AYRILMASIN 

Doğumdan hemen sonra bebek banyoya götürülmemeli, annenin göğsünde olmalıdır. Böylece annesinin sesini duyabilir, süt kokusunu alabilir, ten temasını hissedebilir. Bu yeni dünyaya gelmiş bebek için büyük bir rahatlık kaynağıdır. Anne memesine yakın olması emmesini teşvik eder ve bebeğin yeni hayata yumuşak bir geçiş yapmasını destekler. Bu nedenle yeni doğan bebeğin ilk banyosu doğumdan 48 saat sonra, göbek bağı suyla çok temas halinde olmayacak şekilde yaptırılmalı. 

SUYUNA YAĞ İLAVE EDİN 

Banyo seanslarında haftada bir veya iki kez şampuan kullanabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerin cilt altı yağ dokusu yeterli olmadığı ve suyun içinden kuru bir dünyaya geldikleri için ciltlerinde sık sık kuruma ve pullanma olur. Bunun yanı sıra ter bezleri de aktif olmadığı için terlemezler, kendilerine has güzel kokuları vardır. Sık şampuan uygulamak ise ciltlerinin daha da kurumasına yol açar. Bu nedenle sadece su ile yaptırılan küvet banyosu temizliği için yeterli olur. Hatta suyun içine birkaç damla yağ ilave edin, bu yağ kireçli suların sertlik derecesini de azaltır. 

BEBEĞİ KÜVETTE SUYUN İÇİNDE YIKAYIN

Bebekler için en keyifli banyo, küvet içinde yaptırılandır. Anne karnında suyun içinde yaşayan bebek için tekrar suyun içinde olmak; anne rahmine geri dönmüş hissi yaratır, onu rahatlatır. küvetin yarısına kadar su koyduktan sonra suyun kaldırma gücü ile bebeği başından tutarak suyun içinde özgürce hareket ettirmek; onu hem rahatlatır, hem de uyku düzeninin oturmasına yardımcı olur. Suyun sıcaklığı ise 37.5 derece olmalı. 

15.11.2014 - 15745İlgili Diğer Yazılar
Emzirmek  bebeğin özgüvenini artırıyor!
Emzirmek bebeğin özgüvenini artırıyor!
Alanya
Alanya'da anne adayları bilinçli doğum yapacak
'Anne adayları hazır gıdalardan uzak durmalı'
Doktorlar
Doktorlar 'imkansız' dedi, müjdeli haberi Diyarbakır'da aldı
Bebeklerde pişik sebebi;  kötü hijyen ve sıcak hava
Bebeklerde pişik sebebi; kötü hijyen ve sıcak hava
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]