İlköğretim Aşıları Başlıyor!

Sağlık hizmetlerinin temelinde bireyin ve dolayısıyla toplumun korunması ve hasta olmaması yer almaktadır. Sağlıklı bir toplum ancak bu şekilde meydana getirilir. Bu da çocukluk çağında yapılan aşılarla mümkündür

İlköğretim Aşıları Başlıyor!

Çanakkale Sağlık İl Müdürlüğü Tarafından Gerçekleştirilen Aşı Kampanyaları Çerçevesinde Okullarda Aşılama Çalışmaları Başlıyor.  

 


Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri; "Bağışıklama hizmetleri, Bakanlığımız tarafından yürütülen koruyucu sağlık hizmetlerinden biri. Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamında Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Tüberküloz, Poliomyelit, Hepatit-B, Hemofilus influenza tip b'ye bağlı hastalıklar ile streptekokus pnömoniya'ya bağlı invaziv pnömokokal hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan bebek ve çocuk ölümlerinin ve sakatlıkların engellenmesi hedeflenmekte. "


"Bağışıklama hizmetlerinde temel amaç; toplumda, özellikle bebek ve çocuklarda aşı ile korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engellemek, dolayısıyla bu hastalıklardan kaynaklanan ölümlerin ve sakatlıkların önüne geçmektir. Bu amaca ulaşmadaki temel strateji, çocukların hastalığa hassas olduğu en erken dönemde aşılanmalarına başlanmasıdır. "


"Rutin aşılar, yaşamın ilk gününden itibaren başlar ve ilköğretim sekizinci sınıfta tamamlanır. Aşılama bebeklik çağı kadar ilköğretim çağında da hatta insan yaşamının tamamında özen gösterilmesi gereken bir konudur. Özellikle ilköğretim çağı aşılarında çocuklarımız okul ve aileleri tarafından gerekli şekilde bilgilendirilmeli aşının insan sağlığına katkısı ve önemi mutlaka önceden anlatılmalıdır. " dedi  

 

 

 

28.10.2010 - 2823Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]