İncir Bir Kenti Kanser Etti!

Dünya'nın en çok incir üreten bölgesi olan Aydın'da, jeotermal santraller ve incir üretiminde kullanılan hidrojen peroksit nedeniyle, kanserden ölüm oranı yüzde 42'ye ulaştı.

İncir Bir Kenti Kanser Etti!
Dünya’nın en çok incir üreten bölgesi olan Aydın’da, jeotermal santraller ve incir üretiminde kullanılan hidrojen peroksit nedeniyle, kanserden ölüm oranı yüzde 42’ye ulaştı. Bu oran Türkiye genelinde yüzde 18 seviyesinde. Dünya’nın ve Türkiye’nin en büyük incir üreticisi konumunda olan Aydın’da, Tabip Odası’nın verilerine göre bir skandal yaşanıyor. Tabip Odası’nın açıklamalarına göre, incirin renginin açılması için, kanserojen etkisi bulunan hidrojen peroksit maddesi kullanılıyor.

DÜNYA BİRİNCİSİ

Devlet İstatistik Enstitüsü’nün 2011 yılı verilerine göre toplam incir üretiminin %66,7’sini gerçekleştiren Aydın’da  başlıca kullanım alanları kozmetik, ilaç, tekstil, gıda ve temizlik sanayisi olan hidrojen peroksitin incirde kullanılması nedeniyle, kentte ölüm oranları arttı.


KANSERDEN ÖLÜM YÜZDE 42

Kentte, nüfus başı ölümlerin en fazla olduğu yerleşimler, incir üretiminin en çok olduğu Menderes nehrine yakın olan bölgeler. 2010-2013 dönemi  Yenipazar’da 96 kişiden biri,Didim’de ise 244 kişiden biri ölüyor. Türkiye’de 2010-2013 dönemi kansere bağlı ölümler yüzde 18’ken,  Aydın’da ise bu oran yüzde 42 seviyesine çıktı.

YALNIZCA KANSER ETMİYOR

Yüzde 35 ve üstü yüksek konsantrasyonlarda kullanımı halinde insanlarda akut ve kronik toksik etkiye sahip olan hidrojen peroksit, solunum yollarında irritasyon, nefes darlığı, karın ağrısı, kanama, ciltte tahriş ve yanıklar, gözde ağrı ve görme bozukluğu, körlük, bilinç kaybı ve ölüme sebep oluyor.

Ayrıca, bilimsel verilere göre, hidrojen peroksit ile yapılan deneysel çalışmalarda genlerde mutasyona sebep olduğu bunun ise kansere, kısırlığa, özürlü bebek doğumuna sebep olabileceği saptandı.

Türkiye’de kullanılan tarım ilaçlarının yüzde 70’inin Aydın ve Batı Anadolu’da kullanıldığına dikkat çeken Aydın Tabip Odası, artan kanser ve ölüm vakalarının başlıca nedeninin hidrojen peroksit kullanımı nedeniyle gerçekleştiğini duyurdu.

Aydın Tabip Odası, Aydın’daki incir üretiminde bu yoğunlukta hidrojen peroksit kullanımının olması hem bu iş kolunda çalışan işçilerde hemde bu ürünleri kullanan halkta ciddi sağlık problemleri yarattığı belirtti.

‘YASAK KAĞIT ÜSTÜNDE KALIYOR’

Aydın Tabip Odası Başkanı Metin Aydın tarafından yapılan açıklamada, kent ve çevresindeki jeotermal santraller nedeniyle bölge halkının ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaştığını da duyuran Aydın Tabip Odası, hidrojen peroksitin incir üretiminde kullanılmasının yasak olmasına karşın, yasağın kağıt üstünde kaldığını ifade edildi.

TÜİK, Türkiye’deki ölüm nedeni istatistiklerini açıkladı

Açıklamada “Aydın Tabip Odası olarak kuru incir üretiminde hidrojen peroksit kullanımının yasak olmasının kağıt üstünde kalmamasını, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün incir üretim ve tüketiminin her aşamasında ciddi şekilde kontrol ve denetimlerini arttırmasını talep ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

11.11.2015 - 19160

İlgili Diğer Yazılar
Yumurta
Yumurta'da Şok Hile
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]