İngiltere'de İnsan Genlerini Değiştirmeye Onay Çıktı

İngiliz bilim insanları, araştırma amacıyla insan embriyosunun genlerini değiştirmek için izin aldı. Tasarım bebekler olasılığı nedeniyle çalışmaya karşı çıkanlar da var.

Çin'deki bilim insanlarının bir kan hastalığını ortadan kaldırmak için insan embriyoları üzerinde çalışma yaptıklarını duyurmalarından bir yıl sonra, Londra'daki Francis Crick Enstitüsü'nde çalışan Kathy Niakan da benzer deneyler gerçekleştirmek için gereken izni aldı. Genler üzerinde değişiklik yapılabilmesini sağlayacak bu izin ile düşük yapma nedenleri üzerinde daha derin araştırma yapılabilecek. Ancak tarihi karar bilim dünyasını böldü. Gen manipülasyonunun etik olmadığı savunanlar da var.

İZİN ÇIKTI

İngiltere'deki İnsan Üreme ve Embriyoloji Kurumu (HFEA) Francis Crick Enstitüsü'nden Dr Kathy Niakan'ın başvurusunu kabul ederek İngiltere'de ilk defa insan embriyoları üzerinde genlerin değiştirilebilmesine onay verdi.

EMBRİYOLARIN RAHME YERLEŞTİRİLMESİ YASAK

Niakan, döllenmeden sonraki yedi günü mercek altına alacak araştırmanın, düşüğe neden olan etkenler ele alınacak. Araştırmada kullanılan embriyolar hiçbir şekilde kadınlara aşılanamayacak. Embriyolar, tüp bebek tedavisi gören çiftlerin bağışladıkları embriyolar olabilecek. Araştırma için kullanılan embriyolar iki hafta içinde yok edilecek.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İÇİN ÖNEMLİ

Bu ayın başında Dr. Niakan, hangi genlerin bebeğin gelişiminde kontrolü olduğunu saptamak için genlerin üzerinde değişiklik yapma lisansına gerek duyduğunu açıklamıştı. Araştırma, döllenmeden sonra 7 günü mercek altına alma fırsatı verirken tüp bebek tedavisi gelişiminde de faydalı olması amaçlanıyor.

TASARIM BEBEKLER Mİ GELİYOR?

Diğer yandan bazı bilim insanları, bebeklerde gen değişiminin ileri yaşlarında beklenilmedik sonuçlar doğurabileceği ve hatta tasarım bebekler yapma olasılığı endişesi taşıyor. İnsan embriyolarının gen yapısını değiştirme yolundaki çalışmalar, ileride 'isteğe göre bebek üretmekte kullanılabileceği' gerekçesiyle eleştirilere uğruyor.

2.2.2016 1 - 19794

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Dizanteri Hastalığı Nedir?
Dizanteri Hastalığı Nedir?
Sağlık Video Domuz Gribi
Domuz Gribi
Sağlık Video Grip Aşısı Kesinlikle Gripten Korur mu?
Grip Aşısı Kesinlikle Gripten Korur mu?

 

[Hata Bildir]