İnönü Üniversitesinin "karaciğer nakliyle" rekor denemesi

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için dün eş zamanlı gerçekleştirilen 5 karaciğer nakline ilişkin, "Dünyada başka hiçbir merkezin, bu kadar da iddialıyız"

İnönü Üniversitesinin
İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmek için dün eş zamanlı gerçekleştirilen 5 karaciğer nakline ilişkin, "Dünyada başka hiçbir merkezin, bu kadar da iddialıyız, 10 ayrı ameliyat ekibiyle aynı anda 5 alıcı ve 5 vericinin ameliyatını gerçekleştiremeyeceğini, tek merkezin burası olduğunu ülkemize ve dünyaya göstermiş olduk. " dedi.


Karaciğer Nakli Enstitüsünde dün 10 ayrı odada 36'sı cerrah 100'ün üzerinde personelin katılımıyla yaklaşık 13 saatte gerçekleştirilen nakillerin ardından, donörler ile hastaların yoğun bakımdaki tedavileri sürüyor.
Rektör Kızılay, Turgut Özal Tıp Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonların hem kendisi hem de Türkiye için gurur olduğunu belirtti.
Ameliyatların başarılı şekilde tamamlandığını anlatan Kızılay, "Bütün hastalarımız yoğun bakıma alındı. Herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Dünyada başka hiçbir merkezin, bu kadar da iddialıyız, 10 ayrı ameliyat ekibiyle aynı anda 5 alıcı ve 5 vericinin ameliyatını gerçekleştiremeyeceğini, tek merkezin burası olduğunu ülkemize ve dünyaya göstermiş olduk. " diye konuştu.
Karaciğer Nakli Enstitüsünde 2002'den itibaren 2 bin 500'ün üzerinde nakil gerçekleştirildiğine dikkati çeken Kızılay, yaptıkları organizasyonun arkasında büyük bir tecrübe ve öz güven yattığını ifade etti.


"Dünyadan organ nakli için Malatya'ya geliyorlar "


Kızılay, karaciğer naklinde Avrupa'da ilk sırada geldiklerini belirterek, şunları kaydetti:
"Yaptığımız operasyonu gerçekleştirecek ekibi çıkaracak başka bir merkezin olduğunu sanmıyorum. Daha önce bizim insanlarımız, dünyada başka yerlere organ nakli olmaya gidiyordu. Şimdi dünyanın her yerinden Malatya'ya karaciğer, kök hücre, ince bağırsak nakli olmak için geliyorlar. Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi, organ ve doku naklinin merkezi. "
Dün nakil gerçekleştirilen hastaların genel durumunun da iyi olduğunu bildiren Kızılay, "Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz hocamdan hastalarımızın durumuyla ilgili bilgi alıyorum. Hastalarımızın durumunu birkaç günde bir kamuoyuna duyuracağız. " dedi.


Uzman ve alan dışı şahitlerle nakillerin izlendiğini anlatan Kızılay, şu bilgileri verdi:
"Guinness'e başvuruyu daha önce yaptık. Dedik ki 'Böyle bir ameliyat yapacağız ve tarafınızdan takip edilmesini istiyoruz.' Guinness'in talep ettiği şeffaf uzman ve uzman dışı şahitlerin bizzat takip ederek tespit ettikleri gözlemlerini içeren dosyamızı tamamladık, diğer eksiklerini de kısa sürede tamamlayacağız. Hastalarımızın tedavi sürecini de tamamlayacağız. Hastalarımız önce yoğun bakımdan çıkacak, sonra tedavi olacaklar. Bu süreci de ekleyerek dosyamızı göndereceğiz. "


Prof. Dr. Sezai Yılmaz ise üniversite ile şehrin birlik ve beraberliğiyle başarılan bir operasyon gerçekleştirdiklerini dile getirdi.
İyi ve büyük bir iş yaptıklarını belirten Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:
"Bunun hiçbir şekilde rekor olarak algılanmaması lazım. İnsan sağlığı üzerinden bir rekor olmaz. Biz sadece üniversite bünyesinde, her an karşı karşıya kalabileceğimiz 5 acil karaciğer nakline yanıt verebileceğimiz ekip, teçhizat, akademik kadro ve fiziki koşullara sahip olduğumuzu bütün kamuoyuyla paylaştık. Düşüncem budur. Az önce de hastaları dolaştım, vizite yaptık. Şunu söyleyebilirim ki bütün hastalar en az benim ve sizin kadar iyi. "

13.6.2019 - 39859

İlgili Diğer Yazılar
Evde kalmanın 65 yaş ve üzeri için riskleri
Evde kalmanın 65 yaş ve üzeri için riskleri
Koronavirüs: Yaz aylarında tatile gitmek riskli mi?
Koronavirüs: Yaz aylarında tatile gitmek riskli mi?
Covid-19 hastaları neden yüzükoyun yatırılıyor?
Covid-19 hastaları neden yüzükoyun yatırılıyor?
Koronavirüsün vücuda nasıl yayıldığı ilk kez görüntülendi
Koronavirüsün vücuda nasıl yayıldığı ilk kez görüntülendi
Evde karantina için 6 kural
Evde karantina için 6 kural
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]