İnternet Sitelerine "Karartma Cezası"

Tedavi edici özellik belirtilen gıda takviyesi ya da bitkisel ürünlerin satışını denetimsiz yayınlayan internet siteleri "karartılacak"

İnternet Sitelerine
Sağlık Bakanlığı onayı olmadan, tedavi edici özellik belirtilen gıda takviyesi ya da bitkisel ürünlerin satışının veya reklamının yapıldığı internet siteleri "karartılacak "


-Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Uzun:

- "Sağlık beyanında bulunan bu tür ürünlerin satıldığını tespit ettiğimiz internet sitelerini, doğrudan karartma yetkisine sahip olacağız. Yasanın çıkmasıyla birlikte, incelediğimiz bin internet sitesini tüm kullanıcılara karartacağız. "

- "Karartmadan önce uyarmak amacıyla para cezası da verilebilecek. Ceza, bu işe aracılık eden herkese gelecek. Miktar, henüz belirlenmedi, ilgili yasada çıkması planlanıyor. "

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Denetim Hizmetleri Başkanı Talip Uzun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlık beyanında bulunarak internette satışı ya da reklamı yapılan çok sayıda destekleyici ve bitkisel ürün bulunduğunu, bunların ciddi sağlık sorunlarına yol açabildiğini söyledi.

Geçmiş yıllarda, özellikle 'bitkisel' adı altında cinsel gücü artırıcı ve zayıflatıcı ya da kimi hastalıklardan koruduğu iddia edilen ürünlerin kullanımına bağlı ölüm olayları ile karşılaşıldığını, vatandaşların üzerinde Sağlık Bakanlığından izinli olduğu belirtilmeyen hiçbir ürünü kullanmamalarının istendiğini dile getiren Uzun, bu konuda hem kendilerinin hem de ilgili meslek örgütlerinin açıklamalar yaptığını anımsattı.

Bunlara rağmen, özellikle televizyon programları ve internette reklamlarının yapıldığını ifade eden Uzun, bunun daha disipline denetlenebilmesi için yasal mevzuata eklemeler yapılması gerektiğini bildirdi.

"Karartma ve para cezası yolda "

Sağlık Bakanlığının sürekli internette satışı ve reklamı yapılan bu tür ürünlere ilişkin çalışmalar yaptığını, tespit ettiğini ve cezai işlemin uygulanması için gereken yerlere bildirimde bulunulduğunu anlatan Uzun, "Bu şekilde olduğunu takip ve tespit ettiğimiz yaklaşık bin internet sitesi var. Bunlarla ilgili işlem yaptığımız internet siteleri de mevcut " dedi.

Uzun, bu kapsamda tespit edilen sitelerin, "güvenli internet kullanıcılarına " kapatıldığını belirtti. Şimdi, daha etkin ve yaygın bir uygulama yapmak için yasal çerçevenin hazırlandığını vurgulayan Uzun, şöyle konuştu:

"Şimdi, yapılan çalışmalar sonucunda mevzuatta değişikliğe gidildi. Bununla ilgili yasal düzenleme de yakında çıkması öngörülen yasanın içine eklendi. Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra, sağlık beyanında bulunan bu tür ürünleri satıldığını tespit ettiğimiz internet sitelerini, doğrudan karartma yetkisine sahip olacağız. Yasanın çıkmasıyla birlikte, incelediğimiz bin internet sitesini tüm kullanıcılara karartacağız. "

Karartılacak internet sitelerinde zayıflatıcı, kalp-damar hastalıkları ve kanser gibi hastalıkları tedavi edici, saç çıkartıcı ve cinsel gücü artırıcı özellikleri bulunduğu beyan edilen binlerce ürünün yer aldığına dikkati çeken Uzun, "Buralarda 'tedavi edici, iyileştirici' diye tanıtılıyorlar. Bunun önüne geçeceğiz " diye konuştu.

Uzun, kimi sitelerin istenilen şartları yerine getirdiğini ve bu tür beyanları bulunan ürünleri sitelerinden kaldırdığını anlatarak, kuruma yeni formatlarının uygunluğunu sorduğunu ve onay aldığını söyledi.

Ceza olarak, ilgili siteye, üreticiye para cezasının da verileceğini anlatan Uzun, "Bu kapsamda, idari para cezası da verilecek. Ceza, bu işe aracılık eden herkese gelecek. Karartmadan önce uyarmak amacıyla para cezası da verilebilecek. Miktar, henüz belirlenmedi, ilgili yasada çıkması planlanıyor " dedi. - Ankara

24.6.2013 - 12862

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]