İnternetten hastalık arama hastalığına dikkat

İnternetten hastalık arama hastalığına dikkat Hastalıklar için internetten ulaşılan bilgilerin yüzde 59'u yanlış Uzmandan internet üzerinden bulaşan 'siberkondri' hastalığı uyarısı Diyarbakır'da Memorial Hastanesinde görevli uzman psikolog Tülinay Seçkin, internetten bulaşan...

İnternetten hastalık arama hastalığına dikkat

İnternetten hastalık arama hastalığına dikkat

Hastalıklar için internetten ulaşılan bilgilerin yüzde 59'u yanlış

Uzmandan internet üzerinden bulaşan 'siberkondri' hastalığı uyarısı

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da Memorial Hastanesinde görevli uzman psikolog Tülinay Seçkin, internetten bulaşan "Siberkondri" hastalığına dikkat çekti. Psikolog Seçkin, "Siberkondrik kişiler, yaptıkları araştırmada içinde bulundukları duruma teşhis koymaya çalışabiliyorlar. Buda tıbba karşı bir güvensizlik oluşmasına, doktor hekim arasında güvensizlik oluşmasına sebep oluyor" dedi.

Siberkondri, internete bağımlı ve takıntılı insanların yakalandığı bir hastalık. Sağlıklarıyla ilgili endişeleri olanların bu konudaki bilgilere ulaşmak için internette tekrarlayıcı biçimde ve uzun süre araştırma yapmaları ile tanımlanan siberkondrik hastalığı konusunda uzman psikolog Tülinay Seçkin, uyarıda bulundu. Seçkin, kişilerin internette takıntılı bir biçimde sağlık biçimi araması sonucu bu bir döngüye dönüşüyor ve sağlık anksiyete sebep oluyor.

Siberkondri, internetten bulaşan hastalık olduğunu açıklayan Psikolog Seçkin, kişilerin internette takıntılı bir biçimde sağlık bilgisi araması sonucu bu bir döngüye dönüşüyor ve sağlık anksiyetesine sebep olduğuna dikkat çekti. Sekin, "Çünkü orada bulduğu bilgilerin gerçekte doğru olduğunu düşünüyor ve takıntılı bir biçimde sağlık bilgisi aramaya başlıyor. Siberkondrik kişiler, yaptıkları araştırmada içinde bulundukları duruma teşhis koymaya çalışabiliyorlar. Bu da internetten buldukları bilgilerle kendilerini tedavi etme yoluna kadar gidebiliyor ve tıbba karşı bir güvensizlik oluşmasına, doktor hasta arasında bir güvensizlik oluşmasına sebep olabiliyor. Sağlık anksiyetini olumsuz yönde etkiliyor" dedi.

"Duygularınızı herhangi bir şekilde anlayamaz, sizinle empati kuramaz, internetin böyle bir dili yoktur"

"Sağlık enformasyonunun dijital ağlarda sağlık alanında uzman olmayan kişilerin içerik üretmesine sebep olabiliyor" görüşünce bulunan Seçkin, "Örneğin youtube kanalları veya oluşturulan bloglar, sosyal medya grupları da buna dahil. Bunlar aslında içerik ürettiklerinde içinde olan bilgi kirlilikleri, insanlar anksiyete yaşadıklarında o bilgiler doğru olmasa da yaşadığı kaygıdan dolayı istemeden olsa oradan içerikleri alıp uygulayabiliyorlar. Bu da sağlık durumlarının kötüye gitmesine sebep oluyor. Şunu bilmekte fayda var. İnternet arama motorları bir hastane ya da doktor değildir. Klavyede bir iki tık sonucu sizi kısa sürede bir sürü bilgiye boğabilir. İnternette bu noktada herhangi bir testin, bir laboratuvar uygulamasının olmaması da önemli. Aynı şekilde sizi anlayamayan internetin dili yoktur. Şefkat göstermez. Sizin elinizi tutamaz, sizinle birlikte üzülemez. Duygularınızı herhangi bir şekilde anlayamaz, sizinle empati kuramaz. İnternetin böyle bir dili yoktur" diye konuştu.

"Kişiler, internetten arama yaptığında yaptıkları tek şey kendi ön yargılarını tatmin etmek"

Seçkin, internettin bu noktada tıbbi bilim noktasında çok fazla güvenilmez olabildiğin ve gereksiz bir anksiyete artışına da sebep olabildiğini kaydetti. Bazen de doktorların yargısını sorgulayabilme noktasına gelebildiğini ifade eden Seçkin, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu noktada hastalıktan daha riskli hastalıkların tanısını insanlara koyabiliyor. Bu da internet aramalarında kişileri kısa sürede bilgiye boğup siberkondiriyi tetiklemesine sebep olabiliyor. Bununla ilgili şöyle bir bilimsel araştırma yapılmış. Amerika'da 2012 yılında Pew Araştırma Merkezinde insanların yüzde 35'i internetten bulduğu tıbbi tanımları araştırmış. Sadece bunların yüzde 41'ine gerçek tanı konulmuş. Yüzde 2'si hekimlerin kendisini kısmen doğruladığını söylemiş. Yüzde 57'sine ise hatalı teşhis konulmuş. Eğer sağlık söz konusuysa, her 100 tahminden 59'unun yanlış ya da kısmen hatalı olması kabul edilebilir bir durum değildir. İnternetteki kişiler size verdikleri bilgiden sorumlu değildir. Bu bilgilerden sorumlu olmayabilirler ya da o şekilde davranabilirler. Ama kişiler internetten arama yaptığında yaptıkları tek şey kendi ön yargılarını tatmin etmek oluyor. İnternet kısa sürede birçok bilgiye boğduğu için insanların işine daha kolay gelebiliyor."

10.10.2022 - 62938Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]