İnternetten Satılan Sahte İlaçlara Dikkat

Diyetisyen Ender Saraç, insanların internetten pazarlanan ilaçların sağlıksız olabileceğine dikkat çekiyor.

İnternetten Satılan Sahte İlaçlara Dikkat

Diyetisyen Ender Saraç, insanların internetten pazarlanan ve çoğu da Uzak Doğu ülkelerinden gelen, içerisinde sağlığa maddelerin konabildiği ürünlerle kandırıldığını belirterek, "Onbinlerce kişiyi dolandırdılar. Adı konmamış çok ciddi dolandırıcılık söz konusu " dedi. 

Saraç, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, emniyet tarafından yapılan sahte ilaç operasyonun önemli olduğunu ancak bundan çok daha ciddi boyutlarda bir sağlık tehlikesinin bulunduğunu söyledi. 

İnsanların internet üzerinden pazarlanan ve çoğu da Uzak Doğu ülkelerinden gelen, içerisine sağlığa zararlı maddelerin konulabildiği başta ilaçlarla ciddi şekilde kandırıldığını ve dolandırıldığını savunan Saraç, vatandaşlardan bu konuda çok dikkatli olmalarını istedi. 

Saraç, "10'lu maddeler, sarımsak çayları, çok değişik enerji kolyeleri, cinsel gücü artırıcı ilaçlar, zayıflamaya yönelik çeşitli isimlerle pazarlanan çaylar ve ilaçların içerisindeki etkin maddelerin güvenilirliği oldukça tartışılır. Geçmiş yıllarda bu konuda ciddi sıkıntılar yaşandı, insanlar dolandırıldı " diye konuştu. 

Başta kendisi olmak üzere tanınmış kişilerin, ünlü diyetisyen ve sanatçıların resimleri ve isimlerinin kullanıldığı sarımsak çayı, ilaç ve diğer ürünlere dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Saraç, bu maddelerin sağlığa ciddi zararları olduğunu vurguladı.

Ender Saraç, "İçerilerinde üzerinde yazmayan kimyasallar bulunabiliyor. Bunların sayısı son zamanlarda çok arttı. Ayrıca dolandırılan insan sayısı da o derece çok arttı. Bu tip uzun yaşam vadeden, zayıflattığı iddia edilen ve bizim ismimizin kullanıldığı hiçbir çay ya da hapla ilgimiz yok. Vatandaşlar bunlara itimat etmesin " ifadelerini kullandı.  

Maliyeti 3 lira, satışı 200 lira 

Diyetisyen Ender Saraç, çok düşük maliyetli ürünlerin büyük fiyatlara satıldığını aktararak, şöyle devam etti: 

"Maliyeti 2-3 lira olan maddeler, 200 liraya varan fiyatlarla satılıyor ve bunların hiçbir olumlu etkisi yok. Bu konuda maalesef kanuni boşluk var ve bunun gözden geçirilmesi gerekiyor. Tespit ettiğimiz sitelerle ilgili yasal işlem yaptırmaya çalışıyoruz ancak çoğu yurt dışında açıldığı için karşınızda muhatap bile bulamıyorsunuz. Hatta savcılığın bile bazen eli kolu bağlı kalıyor. İşlemler de uzun sürüyor. Gerekli bilgileri avukatlara vermemize rağmen maalesef dolandırılmanın önüne geçemedik. Her gün bize yüzlerce telefon geliyor. 'Sizin şu çayınızı aldık ama hiçbir işe yaramadı', 'Şu hapınızı kullandık mideme dokundu' diyorlar. Onbinlerce kişiyi dolandırdılar. Adı konmamış çok ciddi dolandırıcılık söz konusu. " 

Kendi adını kullanan siteyle sipariş görüşmesi 

Ender Saraç, daha sonra kendi isminin kullanıldığı bir sitedeki telefon numarasını arayarak, sipariş verdi.

Bir süre müşteri temsilcisiyle ürünler hakkında konuşan Saraç, en sonunda da ürünlerin Ender Saraç'ın olup olmadığını sordu. Müşteri temsilcisi de ürünlerin orijinal ve Ender Saraç'a ait olduğunu söyledi.

Bunun üzerine Saraç, kendisinin Ender Saraç olduğunu ifade ederek, adını kullanılarak, insanları dolandıran müşteri temsilcisine tepki gösterdi ve telefonu kapattı. - İstanbul

16.12.2013 - 13558İlgili Diğer Yazılar
İlaca Karşı Tetikte Olalım, Yan Etkileri Bildirelim
İlaca Karşı Tetikte Olalım, Yan Etkileri Bildirelim
Tüm Maddeler Zehirdir
Tüm Maddeler Zehirdir
İlaç Prospektüslerini Nihayet Anlayacağız!
İlaç Prospektüslerini Nihayet Anlayacağız!
Uzmanlar
Uzmanlar ''Antibiyotiklere'' Karşı Uyarıyor!
Kulladığınız İlaçları Ne Kadar Tanıyorsunuz?
Kulladığınız İlaçları Ne Kadar Tanıyorsunuz?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

 

[Hata Bildir]