İps Kök Hücrelerinin Kullanıldığı Ameliyatlarda Organ Reddi Riski Var!

Kısaca "iPS" adı verilen pluripotent kök hücrelerinin kullanıldığı ameliyatlarda organ reddi riski olduğu belirlendi.

İps Kök Hücrelerinin Kullanıldığı Ameliyatlarda Organ Reddi Riski Var!

Kısaca "iPS " adı verilen pluripotent kök hücrelerinin kullanıldığı ameliyatlarda organ reddi riski olduğu belirlendi. California Üniversitesinden Yang Xu ve ekibi, iPS ve embriyon kök hücrelerini, tümü aynı DNA taşıması için genleri değiştirilen fareler üzerinde test etti.


Organ nakli sırasında farelerin bağışıklık sisteminin embriyon kök hücrelerinin oluşturduğu bir tür tümör olan teratomaya tepki vermediği görüldü. Ancak bilim adamları iPS söz konusu olduğunda, mikrop ve yabancı hücrelere karşı organizmanın savunmasında önemli rol oynayan T lenfosit akyuvarlarının "saldırıya geçtiğini " belirtti.


Yang Xu, T lenfositlerin sadece belli bir tür iPs'de saldırıya geçtiğini belirterek, bunun nedeninin henüz bilinmediğini söyledi. Bilim adamı, bu durumun sadece bazı tür hücrelerle sınırlı olduğunun doğrulanması halinde başka hücreler kullanılarak organ reddi riski olmadan nakillerin yapılabileceğini vurguladı.


Japon bilim adamı Şinya Yamanaka, Kasım 2007'de, insan embriyosu kullanmadan kök hücre üretilebileceğini fareler üzerinde kanıtlayarak bilim dünyasının kanını donduracak bir atılıma imza atmıştı.


Vücuttaki 220 hücre tipinden herhangi birinin sayısız kopyasını oluşturma yeteneğine sahip embriyon kök hücreleri gibi davranmaya başlayan iPS hücrelerinin, hastanın kendi yetişkin hücrelerinden türetildiği için bağışıklık sistemi tarafından reddedilme riski taşımadığı düşünülüyordu.


iPS hücreleri, embriyolardan türetilmediğinden büyük ahlaki ve dini soruna yol açmıyor.

13.05.2011 - 7227Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

 

[Hata Bildir]