İş Yerinde Tükenmişlik Sendromu Yaşadığınızın İşaretleri

Hayatın yoğun talepleri sonucunda ruhsal ve fiziksel açıdan enerjinin tükenişi olarak tanımladığımız ''tükenmişlik sendromu'' sizinde yakanızda olabilir.

İş Yerinde Tükenmişlik Sendromu Yaşadığınızın İşaretleri

Tükenmişlik sendromu, ilk kez 1970'li yıllarda tarif edildi. Aralıksız iş stresinin; tıpkı soğuk algınlığı gibi yavaş yavaş insanın içine işleyebileceği ve şaşırtacak güçte negatif semptomlara yol açabileceği keşfedildi. Aşağıdaki 7 belirtiden biri sizde de varsa, tükenmişlik sendromu yaşıyor olabilirsiniz. İşte sebepler...

GÜN İÇİNDE AŞIRI ALAYCI DAVRANIYORSANIZ...

Eskisinden daha mı eleştirel, daha mı alaycısınız? Size çok içten davransa bile iş arkadaşınıza da alaycı mı yaklaşıyorsunuz? Bir bakın bakalım; böyle davranmanızın mantıklı bir sebebi var mı?

KAÇMAK İSTİYORSANIZ...

Bali'ye tek yön uçak bileti almak gibi garip hayalleriniz var mı? İş yerinizin güvenliğini atlatmayı, Kanada'da falan çiftçilik yapmayı mı düşünüyorsunuz? Uzmanlara göre bu tür hayaller 'iş hayatında tükenmişlik sendromu' yaşadığınızın bir göstergesi... Eğer böyle hayaller kuruyorsanız, demek oluyor ki kendinizle işiniz arasında bir mesafe koymuşsunuz; bir türlü ortak paydada birleşemiyorsunuz.

ÇOK BASİT İŞLERDE BİLE HATA YAPIYORSANIZ...

Eskiden de bu kadar çok hata yapar, şimdiki gibi her şeyi unutur muydunuz? Yıldönümü unutmaları, kahvaltıda boş boş bakmalar, dikkat eksikliği; tükenmişlik sendromunun en önemli üç belirtisi. Bir şeyleri hatırlamakta, aklınızda tutmakta ya da günlük işlerinizi yapmakta zorlanıyorsanız, tükenmişlik sendromu yaşıyor olabilirsiniz.

HER ZAMAN YORGUNSANIZ...

Mükemmel bir cumartesi sabahında bile yataktan kalkmak istemiyor, devamlı uyuma ihtiyacı duyuyorsanız, dikkat! Bu ısrarcı tembellik hali, özellikle de bütün bir günü uyuşuk uyuşuk yatakta geçirmek, duygusal boşluğunuzu açığa vuran işaretlerden biri olabilir. Demek ki iş yerinde fonksiyon bozukluğu yaşıyorsunuz...

HER ZAMAN HUZURSUZSANIZ...

Nerede kaldı o eski esprili günleriniz? Patronlarınızın birer kabadayı, iş arkadaşlarınızın ise sinsi olduğunu mu düşünüyorsunuz? Belki gerçekten haklısınızdır ancak bu tür düşüncelerin tükenmişlik sendromuna işaret edebileceğini de unutmayın.

KENDİNİZDEN BİLE ŞÜPHE ETMEYE BAŞLADIYSANIZ...

"Aslında hiçbir işe yaramıyorum" diye düşünmeye başladıysanız, kendinize şunu sorun: Gerçekten bir işe yaramıyor olsanız, sizi orada neden tutsunlar ki? Bu düşünce biçimi, tükenmişlik sendromunun en klasik belirtisi. Cerrahlardan atletlere kadar, her türlü meslek dalında çalışan kişilerde görülebiliyor. Zihniniz size bir tür oyun oynuyor...

SIK SIK HASTALANIYORSANIZ...

Asla geçmeyen baş ağrısı, mide gurultusu, solunum güçlüğü... Doktorlar bir şey bulamıyor ama şikayetler bitmiyor! Bir durup düşünün; bütün bunlar neden oluyor? Şöyle bir iş takviminize bakın bakalım; normal mi yoksa çok mu bunaltıcı? Bilimadamları; fiziksel şikayetler ile tükenmişlik sendromu arasında ciddi bağlantılar keşfetti. Bazen iş stresi ateş yükselmesine, hatta kalp krizine bile neden olabiliyor.

23.3.2016 - 20446

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]