IŞİDden Kaçan Yaşar'a Hayat Verdi

Türk Profesörün Büyük BaşarısıKaynak: IŞİD'den kaçan Yaşar'a hayat verdi

IŞİDden Kaçan Yaşar'a Hayat Verdi

8 kardeşin ortancası olan Yaşar Süleyman, Irak Musul doğmuş ve öğrenci olarak ailesi ile yaşarken, ülkesindeki savaş sebebiyle 2014 'ün sonunda Türkiye' ye kaçmak zorunda kalmış bir savaş mağdurudur. IŞİD ülkesini yaşanmaz hale getirmişti. Yakaladıkları öğrencileri ya öldürüyorlar, ya da kendi aralarına zorla alıyorlardı. Yaşar gibi 15 yaş ve yukarısı gençler büyük tehdit altındaydı. Yaşar, 1800 öğrencinin bir günde öldürüldüğüne şahit oldu. Türkiye' ye kaçarken hem yeni bir hayata kavuşacağını hem de 4 yaşından beri çektiği sağlık sorununa çözüm bulacağını bilmiyordu.

Yaşar Süleyman ile röportaj:

'' Maalesef 4 yaşında, halk arasında fil hastalığı olarak bilinen ve sıklıkla bacak veya kollarda görülen, vücutta ödem ile kendini gösteren hastalığa yakalanmıştım. Lenf yolu damarlarımın tıkanmasından dolayı memleketimde gitmediğim doktor kalmamıştı. Bacaklarım, ayaklarım en az 3 misli şişti ve her geçen gün daha da kötüleşiyordu yavaş yavaş. Doktorlar ne olduğunu bilmiyorlar ve bu yüzden de tedavi edemiyorlardı. Sonuçta bana kesinlikle hastalığının tedavisi yok dediler. Hastalığımın ne olduğunu hatta adını bile Türkiye'ye gelince öğrendim.

Ülkemde IŞİD terör yaşattı, her gece bu sefer bizi mi almaya gelecekler diye kardeşlerimle korku içinde yaşıyorduk. Savaş ve hayati tehlikemiz hiç bitmiyordu ve hayatta kalıp aileme yardım getirebilmek için Suriye üzerinden Türkiye'ye gelmeye karar verdim. Günlerce yürüdüm. Sonunda bu mücadelemde; değişen sadece hayat şartlarım olmadı en büyük sağlık sorunuma da çare bulabilme şansını yakaladım.

İstanbul'da hastane yatağı üreten bir firmada çalışmaya başlamıştım. Sağlık problemimden dolayı işimi kaybetmekle karşı karşıyaydım. Orada tanıştığım arkadaşlar bana rahatsızlığım ile ilgili doktor araştırmaya başladılar. Kıyafetlere sığamıyorum ve şişen bacakları yüzünden yürümede, normal yaşamımı sürdürmede ve her hareketimde sorun yaşıyordum. Bacaklarım gerçekten de bir fil bacağı gibiydi. Arkadaşlarım yaptıkları araştırmalar sonucunda Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahı, Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın hocama ulaştılar. Kendisi ile tanışıp hikayemi anlattıktan sonra derhal ameliyatımı yapmayı kabul etti. Hastalığımın teşhisi konmuştu. Ben bir fil ayak hastasıydım. O anki mutluluğumu anlatabilecek sözcük bulamıyorum.

12 Nisan 2017 tarihinde ameliyatım gerçekleşti. Eskiden çok zor yürüyordum, giyinemiyordum, bazen evden bile çıkamıyordum, is bulmada zorluk çekiyordum ve depresyondaydım. Dr. Karaaltın bana daha evvel yaşamadığım bir hayatı hediye etti. Benim hiçbir maddi gücüm yoktu. Dr. Karaaltın, hiç para gözetmeksizin ameliyatımı üstlendi. Onu unutmam mümkün değil. Türk doktoruma hayatımı borçluyum, bana ikinci şans verildi.

Eğer tedavi olmasaydım hastalığım daha da ilerleyecek ve yataktan bile kalkamayacak seviyeye gelecektim.

Artık aileme bakabilir geleceğe umutla yaklaşabilirim.

18.10.2017 - 29357

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler? Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler? Sağlık Video Yaşam Boyu Formda Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır? Yaşam Boyu Formda Kalmak İçin Ne Yapılmalıdır?
Sağlık Video Anemi (Kansızlık) Tanısı Nasıl Konur? Anemi (Kansızlık) Tanısı Nasıl Konur? Sağlık Video Diyabet Nedir? Diyabet Nedir?

 

[Hata Bildir]