İşitme Engelli Çocukların İlk "Ses" Heyecanı Kamerada - İzmir

Doğuştan işitme engelli çocuklar, gerçekleştirilen ameliyat sonrasında takılan biyonik kulak sayesinde "sesli dünya"ya kavuşuyor.

EFSUN YILMAZ - Doğuştan işitme engelli çocuklar, gerçekleştirilen ameliyat sonrasında takılan biyonik kulak sayesinde "sesli dünya"ya kavuşuyor. Türkiye'nin farklı bölgelerinde işitme engeliyle dünyaya gelen 120 çocuk, her yıl Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde "kohlear implant ameliyatı" ile biyonik kulak sahibi oluyor.

Hastanenin Kulak Burun Boğaz Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Enver Altaş ve uzman ekibinin operasyonu sonucu, biyonik kulağın bir parçası ameliyatla iç kulağa konuluyor, 4 hafta sonra ses alıcısı, kablo ve mikrofondan oluşan dış parça da kulak arkası bölümüne yerleştiriliyor, böylelikle seslerin iç kulaktan beyne iletimi başlatılıyor.

Ailelerin cep telefonlarının kameralarıyla görüntülediği "o an", sessiz bir dünyadan çıkan çocukların mimiklerinden, ilk kez duydukları ses karşısında çok şaşırdıkları anlaşılıyor.

Görüntülerde, sesi duyunca çocuklar titremeye başlıyor, belli belirsiz gülümsüyor, oyuncak veya kapı seslerini işitince ağlayarak anne veya babasının boynuna sarılıyor.

Ameliyatın ardından hastanede belli bir süre eğitim alan çocuklar, ninnilere, şarkılara, gürültülere alışıyor, kelimeleri anlamlandırıyor hatta konuşuyor.

Biyonik kulak onlar için "cici'

Sesle tanışan çocuklardan Ömer Kayra'nın annesi Nurcan Kızıl Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, oğlundaki işitme kaybının yenidoğan tarama testlerinde fark edildiğini kaydetti.

Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki ameliyatla 17 aylıkken biyonik kulak takılan Ömer Kayra'nın cihaza "cici" dediğini anlatan Toprak, şunları dile getirdi:

"Bir ses duydu, korktu ve ağladı. Sonrasında biraz duruldu. Şaşkınlık içindeydi. Oğlumun duyduğunu anlayınca ben de çok ağladım. Seslere alışmasının ardından konuşmaya başlayınca ilk söylediği kelime 'baba' oldu, ikincisi de 'merhaba'. Şimdi 3 kelimelik cümleler kurabiliyor. Cihazına 'cici' diyor, sabah kalkar kalkmaz da hemen onu arıyor. Sesi ve müziği çok seviyor."

Mustafa Çınar'cık annesi Nilüfer Çınarcık da ameliyat için Balıkesir'in Ayvalık ilçesinden geldiklerini, büyük zorluklar yaşadıklarını ancak oğlunun sevdiği çocuk şarkıları eşliğinde dans ettiğini görünce tüm sıkıntının uçup gittiğini ifade etti.

Çınarcık, dünyanın oğluna ilk etapta gürültülü geldiğini de vurgulayarak, "Oğlum önce sesleri hiç istemedi. Trafikte kornalar çalınca biyonik kulağı çıkarmak zorunda kaldık. Ertesi gün yeniden takıp alıştırmaya çalıştık. Artık cihazı benimsedi, dans ediyor, konuşuyor, 'cici'yi de çok seviyor." ifadelerini kullandı.

Elif Eylül'ün (4) annesi Hatice Ulutaş da kızının sesle tanışma anlarını şöyle anlattı:

"İlk duyduğu anı görüntüledik. Anlatılmaz bir duygu, sadece yaşanabilir. Biraz korktu, ne yapacağını bilemedi. Sevinçten hepimiz ağladık. Kızım hayata döndü, oynayabiliyor, gülebiliyor. Belki müzisyen bile olabilir, bilemiyorum. Yabancı müzik çok dinliyor. Çocuk şarkılarına bayılıyor. Baleyi de çok seviyor. Bunların hiçbirini anlamıyor, tanımıyor, bilmiyordu. Umudumuz çok. Eminim kızım gelecekte çok şey başaracak."

Ameliyat ekibinin başındaki Prof. Dr. Enver Altaş, çocukların sesle buluştuğu anın çok önemli olduğunu belirterek, "Çocuklar çok farklı tepkiler verebiliyorlar. Seviniyorlar, çığlık atıyorlar, ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Aileler de heyecanla bekliyor ve işitme engelli çocuklarının topluma katılması için umutlanıyorlar." dedi.

Altaş, ailelerin işitme kaybı konusunda dikkatli olması ve sağlık kuruluşlarına başvurması gerektiğini de sözlerine ekledi.

2.10.2017 - 29110

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]