İşitme Engellilere Bebekken Ses Dinletin

Uluslararası Kulak Cerrahisi Nuri Özgirgin, işitme engeli bulunan çocuklara seslerin bebeklik döneminde verilmesinin daha yararlı olacağını söyledi.

İşitme Engellilere Bebekken Ses Dinletin
Uluslararası Kulak Cerrahisi ve Bilim Derneği Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, işitme engeli bulunan çocuklara seslerin bebeklik döneminde verilmesinin daha yararlı olacağını belirterek, "İşitme engelli çocuk 6 yaşından sonra sesleri duyuyor ancak beyin bu sesleri algılayıp konuşmaya çeviremiyor. Beyin sesleri algılıyor ama kelimeleri ayırt edemiyor " dedi.


Antalya'nın Serik ilçesine bağlı Belek beldesindeki bir otelde yapılan 29. Uluslararası Kulak Cerrahisi ve Bilim Derneği Kongresi devam ediyor. Kongrede düzenlenen basın toplantısında konuşan dernek başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, bebeklerde işitme engeli olup olmadığının 6 aylıktan itibaren kesin olarak tespit edilebildiğini açıkladı.

Engeli bulunan çocukların tedavisine hemen başlandığını anlatan Özgirgin, "Şu anda bin çocuktan 3'ü işitme sorunu yaşanıyor. Hepsi tedavi alabiliyor ama tedavisinde gecikmeler olabiliyor " dedi.

Bebeklerin öğrenme kapasitesinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özgirgin, 6 yaşından itibaren beynin öğrenme kapasitesinde azalma olduğunu bildirdi. Özgirgin, işitme engeli bulunan çocuklara seslerin bebeklik döneminde verilmesinin daha yararlı olacağını belirterek, "Beynin öğrenme kapasitesi bu kadar yüksekken çocuğa işitebilecek sesleri vermeli. Aksi takdirde işitme engelli çocuk 6 yaşından sonra sesleri duyuyor ancak beyin bu sesleri algılayıp konuşmaya çeviremiyor. Beyin sesleri algılıyor ama kelimeleri ayırt edemiyor " dedi. 

Kök hücre ve gen tedavisi umut verici

Toplantıda konuşan İspanya Kanarya Adaları Üniversite Hastanesinden Prof. Dr. Angel Ramos Macias, işitme tedavisininde kök hücre ve gen tedavisinin umut verici olduğunu söyledi. Macias, işitme kaybının iç kulaktaki hücrelerin ölmesi sonucu ortaya çıktığını kaydetti.

İşitme kaybında kök hücrelerden beklenen görevin, ölmüş ya da dejenere olmuş hücreleri hayata çevirmek olduğunu belirten Macias, bu hücrelerin kök hücre tedavisiyle kendi orijinal yapısında ve boyutunda yenilenmesinin sağlandığını bildirdi. Macias, gen tedavisinden de benzer sonuçlar beklediklerini dile getirdi. 

Gelişen teknolojiyle biyonik kulak aygıtlarının da geliştiğini ifade eden Macias, "Kök hücre ve gen tedavisinin daha aktif şekide uygulanır olmasını beklerken imdadımıza yetişen biyonik kulak cihazlar, bebeklerde 6 aydan itibaren ameliyatla yerleştirilerek, çocuğu sosyal açıdan çevresiyle iletişim kurabilir hale getirmeye başladı " dedi.

Denge kaybı olan hastalara umut doğdu

 Fransa Marsilya'daki Nord Hastanesinden Prof. Dr. Jacques Magnan ise baş dönmesinin en sık rastlanan sorunlardan biri olduğunu söyledi. Denge organının tek tarafta fonksiyonunu yitirmesi halinde karşı kulakta sağlam bulunan denge organı ve beyne olan uzantıların süreci kontrol altına almasıyla sorunun çözüldüğünü anlatan Magnan, şöyle konuştu: 

"Ancak iki tarafta da denge organının işlevini kaybetmesi sonucunda yürümek, araç sürmek zorlaşmakta ve kişi aktif yaşamdan kopmaktadır. Şimdiye kadar tıp bu sorunu çözmekte aciz kalmıştır. Artık iki taraflı denge organı kayıplarında hastaları aktif yaşama döndürebilecek yapay organlardan söz edilebilmektedir. Tıpkı biyonik kulakta olduğu gibi, bu amaca özel hazırlanan implantların iç kulağa yerleştirilmesiyle iki taraflı denge kaybı olan hastalar için umut doğmuştur. "

Kongre, 17 Kasım'da sona erecek. - Antalya

15.11.2013 - 13415

Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]