İşitme Kaybında Doğru Cihazı Seçmek Önemlidir!

İşitme kaybı, göz bozukluğu kadar normal bir durum olduğu halde, halk arasında rahatsızlıkla ilgili yanlış bilinen pek çok bilgi mevcut.

İşitme Kaybında Doğru Cihazı Seçmek Önemlidir!

İşitme kayıplarında hastayı sosyal hayata yeniden kazandıran işitme cihazlarının,işitme tembelliğine yol açtıkları veya olumsuz bir görünüme sahip oldukları düşünülüyor. Oysa kişinin ihtiyaçlarına uygun işitme cihazı, hem tıbbi, hem de sosyal açıdan hastanın hayatını kolaylaştırıyor. KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Odyoloji, Ses ve Konuşma bozuklukları Uzmanı İrem Konakçı, işitme kaybı ve işitme cihazları hakkında en önemli soruları yanıtladı!

Günümüzde farklı işitme kayıplarına yönelik farklı teknik özelliklere ve görünüme sahip işitme cihazları bulunmaktadır. İşitme kaybı yaşayan kişinin KBB Hekimi ve odyoloji uzmanı tarafından yapılan değerlendirmeleri sonucunda cihazdan fayda görüp göremeyeceği, fayda göreceği düşünülüyor ise hangi özelliklerdeki cihazın daha uygun olacağı belirlenir. İşitme cihazı hastalığı iyileştirmez. Tıpkı göz kusurlarında gözlüğün görmeyi kolaylaştırması gibi, kişinin cihazı ile daha iyi duymasına yardımcı olur ancak tedavi edici etki yaratmaz.

Ülkemizde birçok işitme cihazı firması bulunmaktadır. Bu onlarca marka ve bunların onlarca alt modeli anlamına gelir. Bu noktada hastaların işitme cihazı seçimi ve takibi ile ilgili olarak doğru yönlendirilmelerini gerektirmektedir. Hastalar cihaz seçerken neye dikkat etmeleri gerektiğini bilmeden işitme kayıplarının tipine ve derecesine uygun olmayan, mevcut teknolojisi açısından da konuşmayı anlamasına ve ayırt etmesine yardımcı olmayacak cihazlar seçebilmektedirler.

Öncelikle bilinmesi gereken işitme testi yapılmadan önce olası hastalıkların saptanabilmesi için iyi bir kulak muayenesinin gerekliliğidir. Muayene sonrası uygulanacak cihazın saptanması, ne tip bir işitme kaybının olduğunun belirlenmesi ve sonrasında cihazda yapılacak ayarların belirlenebilmesi için çok iyi bir işitme testi yapılması gereklidir. Eğer odyolojik tanılamada bir eksik ya da hata olursa bu ileri dönemlerde büyük sorunların doğmasına neden olabilir.

KBB muayenesi ve işitme testinden sonra cihaz kullanması gereken hastanın kulak kalıbı hazırlanır. Kalıp cihazın en önemli parçalarından biridir.  Kalıbın hazırlanmasından sonra uygun işitme cihazının belirlenmesi gerekir. Bu süreçte hastaların birkaç farklı cihazı deneyip, hangi cihazla daha iyi duyduğunun belirlenmesi ve işitme kaybının tipi ve derecesine göre uzmanlarca yönlendirilmesi gereklidir.

İşitme cihazı seçimi esnasında yapılan en tipik hatalardan biri cihazın sessiz ortamda denenerek seçilmesidir. İşitme testlerinin ve denemelerinin yapıldığı ortamlar sessizdir ancak günlük yaşamda böylesine izole ortamlarda bulunmayız. Dolayısıyla sessiz bir ortamda rahatlıkla duyabildiklerimizi gürültülü ortamlarda duymakta güçlük yaşayabiliriz. Bu nedenle gürültülü ortamda ne kadar iyi duyulduğu göz önünde bulundurularak seçim yapılmasında fayda vardır. Amaç çevresel gürültüye rağmen iyi bir işitmenin sağlanması ve konuşmaları ayırt edebilmektir.

Halk arasında yaygın bazı yanlış bilgiler vardır. Örneğin işitme cihazının işitme kaybını arttırdığına ya da kulağı tembelleştirdiğine dair inanışlar vardır. İşitme cihazının işitme kaybı üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz, tam tersine daha rahat anlamayı ve dolayısı ile işitme cihazı kullanmaya ihtiyaç duymanızı sağlar.

Yapılan çok büyük hatalardan biri de çocukların büyüdükçe işitmesinin düzeleceğine dair inanmaktır. Halbuki bir çocuk ne kadar erken cihazlanır ve bu konuda rehabilitasyon desteği alırsa dil gelişimi o kadar hızlı ilerler.

Birçok kişi, işitme cihazının sadece yaşlılığa bağlı kullanılacağını düşünmesi ve cihaz kullanıldığında bunun sosyal yaşamında büyük olumsuzluklar yaratacağına inanması nedeniyle cihaz kullanmayı reddetmektedir. Halbuki işitme cihazı kullanmanın gözlük kullanmaktan bir farkı olmadığının fark edilmesi, aksine sosyal yaşamda daha rahat iletişim kurmasına yardımcı olacağını fark etmesi ile yaşam kalitesi artacaktır.

İşitme gibi dış dünya ile en temel bağlantıları sağladığımız bir duyu ile ilgili doğru bilgiye sahibi olmak, sorun varsa erken müdahale etmek ve doğru cihaz seçimi ile yakın takip ile işitebilmenin ayrıcalığı yaşanabilir.

4.7.2011 1 - 8749

İlgili Diğer Yazılar
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu
Prof. Dr. Sefa Dereköy: Burun damlası bağımlılık yapabilir
Prof. Dr. Sefa Dereköy: Burun damlası bağımlılık yapabilir
Burnundaki diş kökü 6 yıl sonra çıkarıldı
Burnundaki diş kökü 6 yıl sonra çıkarıldı
41. Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi
41. Ulusal Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Kongresi
Her iki kişiden biri bu sorunu yaşıyor
Her iki kişiden biri bu sorunu yaşıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]