İstanbul'da 14 Mart Tıp Bayramı Etkinliklerle Kutlanacak

İstanbul Sağlık Müdürlüğünce sağlıklı yaşam ve obezite ile mücadele etmek için "Bisikletime Yol İstiyorum" başlıklı bisiklet turu yapılacak.

İstanbul'da 14 Mart Tıp Bayramı Etkinliklerle Kutlanacak
İstanbul'da, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliklerle kutlanacak. İstanbul Sağlık Müdürü Selami Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında, sağlık yöneticileri ve çalışanlarının katılımıyla bisiklet turu gerçekleştireceklerini söyledi.

İstanbul'un bisiklet kullanımı acısından dünya şehirleri arasında iyi seviyede olmadığını ifade eden Albayrak, "Bu çok acı bir şey. Mesela, Boğaz Köprüsü, tanınmış köprüler arasında, üzerinden bisikletle geçilemeyen tek köprü. Dünyada Boğaz Köprüsü muadili bir yığın köprü var. Niye geçilmesin ki? Niye bizim yollarımızda bisikletliler olmasın ki? Halbuki niyenin ötesinde gereklilik de var " diye konuştu. Albayrak, insanların büyük bir kısmının araçlarını tek kişi için kullandıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: "Tek sürücüyle koca bir araç trafikte. Bunun ekonomik boyutu, zaman kaybı ve maliyeti ile bunların ötesinde çevreye ve sağlığa verdiği zararlar felakettir. Kilolar, obezite sorunu gibi... Bütün bunlara baktığınız zaman bisiklet kullanımının teşvikiyle bunların en azından yüzde 30'una kadar çözüm bulabiliyorsunuz. Belki böyle bir ilgi uyandırır düşüncesiyle 16 Mart'ta, 09.00-11.00 saatleri arasında Bağdat Caddesi'ni, Bostancı'dan Kızıltoprak'a kadar trafiğe kapatıyoruz. Bisikleti olan herkesi 'Bisikletime Yol İstiyorum' etkinliğine davet ediyoruz. Caddenin herhangi bir yerinden caddeye gelebilirler. Doyasıya bisiklete binsinler. " "Sağlık Müzesi " karma sergisi 14 Mart'a kadar gezilebilecek Albayrak, etkinlikler kapsamında müdürlük binasındaki fuaye alanında  "Sağlık Müzesi " karma sergisi açtıklarını belirterek, "Orada güzel şeyler var. Geçmişten bugüne kadar elimizde ne varsa koymaya çalıştık. Bir Sağlık Müzesi projemiz var. Lakin bu sergiyle amacımız, sağlıkta bir bakıma nostalji yapmaktır. Sergide sağlıkla ilgili pul koleksiyonu var, bisikletler var. Mesela, 1944 yılından bir tıp diploması var. Sergimiz 14 Mart'a kadar gezilebilecek " diye konuştu. Bayram kapsamında yapılacak etkinlikler arasında, sempozyumların da olduğunu ifade eden Albayrak, faaliyetlere ilişkin şu bilgileri verdi: "Mesela, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanemizde personelimiz öğle yemeğini, hastanenin bahçesinde yapılacak mangal partisinde yiyecek. Bunlar insanları biraz gevşetmek adına yapılan şeyler. 14 Mart Cuma günü de büyük bir program yapacağız. Oraya, Türkiye'deki il sağlık yöneticilerimizin yanı sıra yine o illerden 'Seçilmiş yılın hekimleri' ve 25 sağlık şehidimizin ailesi katılacak. " - İstanbul

11.3.2014 - 13978

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]