İşte Gözümüzün Bebeği Sihirli Maddeler!

Avrupa'nın oftalmolojideki lider ilaç şirketi Théa Pharma; retina uzmanlarını İstanbul'da bir araya getirdi.

İşte Gözümüzün Bebeği Sihirli Maddeler!

Görme kaybına neden olan hastalıkların başında gelen ve Sarı Nokta da denilen YBMD hastalığının önlenmesine dair son araştırmaların aktarıldığı bilimsel toplantıda; göz sağlığını koruyan besin maddeleri sıralandı

Halk arasında ''Sarı Nokta'' olarak da bilinen YBMD (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) hastalığı; İstanbul'da retina uzmanları tarafından masaya yatırıldı. Beslenme uzmanları ve oftalmologların önerileri doğrultusunda Nutrof Total®'i Türkiye'ye getiren; oftalmolojide lider ilaç firması Théa Pharma'nın evsahipliğinde Rahmi Koç Müzesi'nde düzenlenen toplantıda mikronutrisyonun (mikro beslenme) hastalığın önlenmesindeki önemi vurgulandı.

Türkiye'de 8 milyon kişi YMBD olacak

Prof. Dr. Öner Gelişken; dünya çapında 20-25 milyon arasında YMBD hastasının bulunduğunu, 8 milyonunda ise ciddi görme azalmasına rastlandığını belirterek Türkiye'de 8 yıl sonra bu rakamın 1 milyon kişi olacağını kaydetti. Çağımızın en önemli göz hastalıklarından biri olarak kabul edilen ve her yıl binlerce kişinin görme kaybına uğramasına neden olan hastalık; sigara, ileri yaş ve en çok da hızlı ve dengesiz beslenme ile tetikleniyor. YBMD, yaşam kalitesinde azalmaya; hastanın bağımsızlığını yitirmesine; kardiyovasküler rahatsızlıklarda, inme, depresyon ve Alzheimer hastalığı gibi sorunlarda artışa neden oluyor.

Çinko, bakır, selenyum, C ve E vitamini YBMD'nin başdüşmanları

YBMD'den korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine işaret eden Prof. Dr. Bora Eldem ise hastalığın önlenmesinde özellikle çinko, bakır, selenyum ile C ve E vitaminlerinin yeteri kadar alınmasının önemli olduğunu belirtti. Eldem'in altını çizdiği son araştırmalara göre bu antioksidan vitamin ve mineraller yeterli ölçüde alınmadığı takdirde YMBD yüzde 40 hızla ilerliyor; alındığında ise hastada görme azalması riski yüzde 25 düşüyor.

Gözün arkasındaki koruyucu güneş gözlüğü: Lutein


YBMD'nin önlenmesinde bir başka önemli besin maddesi ise lutein. Luteinin gözün arkasındaki güneş gözlüğü görevini gördüğünü, gözü tehlikeli mavi ışıktan koruyan bir molekül olduğunu belirten Prof Dr. Eldem; ''Göz sağlığının korunması için bu molekülden günde 6-12 miligram alınması gerek. Bunu alabilmek için de günde en az 1200 gram Mısır veya 48 adet yumurta yemek gerek. Bunun pek mümkün olmaması ve vücut tarafından sentezlenememesi nedeniyle, lutein; diyetle veya dışarıdan destek tedavisi olarak alınması zorunlu bir moleküldür'' dedi.

Üzümün özünden gelen sihirli madde: Resveratrol


Dünya çapında retina duayenlerinden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Anita Leys ise YBMD'den korunmada birinci dereceden kanıtları ve son klinik çalışmaları aktardı. Leys; YBMD'nin önlenmesinde keşfedilen bir başka maddeye; resveratrole dikkat çekti. Üzüm meyvesinin içinde bulunan resveratrolün; oftalmik ürünler içinde sadece Nutrof Total®'de yer aldığını belirten Belçikalı oftalmolog Anita Leys; bu konuda yapılmış çalışmaların sonuçlarını paylaşarak bu sihirli maddenin sadece gözü korumakla kalmayıp; kalp hastalıkları, Alzheimer ve Parkinson riskini de azalttığına dikkat çekti.

 

28.7.2012 - 11144

İlgili Diğer Yazılar
Ucuz Gözlük Kör Edebilir
Ucuz Gözlük Kör Edebilir
Güneş Gözlüğünüz Gözünüzü Koruyor Mu?
Güneş Gözlüğünüz Gözünüzü Koruyor Mu?
İran Sınırındaki Öğrencilere Göz Taraması
İran Sınırındaki Öğrencilere Göz Taraması
Seyyar Satılan Gözlüklere Dikkat
Seyyar Satılan Gözlüklere Dikkat
Göz Hastalıkları Okul Başarısını Etkiliyor
Göz Hastalıkları Okul Başarısını Etkiliyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]