İşyeriniz Alerjinizi Arttırıyor Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada 300 milyon astım hastası bulunuyor, her yıl 250.000 kişi astım sebebiyle hayatını kaybediyor.

İşyeriniz Alerjinizi Arttırıyor Olabilir

Yüzyılın hastalığı olan alerjinin ekonomiye yükünün ise, hastane masrafları, ilaçlar, işe gidememe gibi nedenlerden dolayı Amerika’da 707 milyar dolar, Avrupa’da ise 25 milyar Avro olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de 4 milyon astım hastası bulunduğunu belirten Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak Amerika’nın bazı eyaletlerinde uygulanan kamu binalarında ki “parfüm yasağını” değerlendiriyor, işyerlerinde kullanılan kimyasalların sağlık açısından önemine değiniyor ve yöneticileri uyarıyor.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, yüzyılın hastalığının alerji olduğunu ve alerjinin sebeplerinden birinin de kişinin kimyasallara karşı aşırı duyarlılığından kaynaklandığını belirtiyor. İşyerlerinde temizlik amaçlı kullanılan ucuz, kokulu kimyasalların yanı sıra çalışanların parfümlerinin bile bu ataklara sebep olduğuna dikkat çekiyor. Amerika’da alerjik kişilerin kimyasallar yüzünden açtığı davaların artması sebebiyle, kamu kuruluşlarında parfümün yasaklandığını, temizlik maddelerinin ise
kokusuz ve sağlıklı olanlarının tercih edildiğinin altını çiziyor.

Yöneticiler Dikkat!

Alerjinin ekonomiye yüküne değinen Prof. Dr. Yonca Tabak, çalışanından verim alabilmesi için her yöneticinin, çalışma alanını sağlık açısından değerlendirmesini tavsiye ediyor ve gerekli önlemlerin alınmasını istiyor. Alerjinin Türkiye ekonomisine zarar vermemesi için her yöneticinin alacağı basit önlemlerin, performans düşüklüğünü, üretim ve iş günü kaybını, hastane ve ilaç masraflarını azaltacağına dikkat çekiyor.

Kimyasallar Nasıl Etkiliyor?

Prof. Dr. Tabak; kimyasalların, kokuların yoğun olduğu, oksijenin az bulunduğu ortamlarda hırıltı, nefes darlığı ve öksürük şeklinde atakların oluşabildiğini, kaşıntı, kızarıklık, döküntü gibi reaksiyonlar gelişebildiğini söylüyor. Kimyasal madde buharının, küf kokusunun, alerjisi olmayan sağlıklı kişileri bile olumsuz etkilediğine değinerek, çok az miktarının bile astımlı hastalarda, alevlenme oluşturduğunun altını çiziyor.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, astım tanısı almış çocuk ya da yetişkin hastaların oda spreyi, parfüm, çamaşır suyu kokusu, kolonya gibi kimyasal maddelerin buharından rahatsız olduğunun bilinmesi gerektiğini vurguluyor. Bu hastaların bulundukları ortamda bu tip maddelerin bulundurulmaması, kullanılmamasının önemine değiniyor.

Çocuklar İçin;

Okullarda her 5 çocuktan birinin alerjik, her 10 çocuktan birinin de astım olduğunu belirten Prof. Dr. Tabak, okul ortamında koku veren kimyasal yapıştırıcı, kalem, dezenfektan jel, kolonya, çamaşır suyu gibi maddelerin yasaklanması gerektiğinin altını çiziyor. Alerjik çocuklar azınlıkta bile olsa, tüm okulda uygulamasının altını çiziyor


Alerji Uzmanı

Prof. Dr. Yonca Tabak
 

25.9.2012 - 11398

İlgili Diğer Yazılar
Uzmanından Bahar Alerjisi Uyarısı
Uzmanından Bahar Alerjisi Uyarısı
Kanser Yüzünden Burnu Yok Oldu
Kanser Yüzünden Burnu Yok Oldu
Amerikalı Kadın Domuzdan Hamile Kaldığını İddia Ediyor
Amerikalı Kadın Domuzdan Hamile Kaldığını İddia Ediyor
Zatürre nedir?
Zatürre nedir?
Astım Hastalığının Belirtileri
Astım Hastalığının Belirtileri
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Dizanteri Hastalığı Nedir?
Dizanteri Hastalığı Nedir?
Sağlık Video Domuz Gribi
Domuz Gribi
Sağlık Video Grip Aşısı Kesinlikle Gripten Korur mu?
Grip Aşısı Kesinlikle Gripten Korur mu?

 

[Hata Bildir]