Ithal Ürün 6'da 1 Maliyetle Diyarbakır'da Üretildi

Diş hekimlerinin kullandığı ihtal gütaperka kesme cihazı, 6'da 1 maliyetle Diyarbakır'da üretildi.

ŞÜKRÜ GÜNDÜZ - Diş hekimlerinin kullandığı ihtal gütaperka kesme cihazı, 6'da 1 maliyetle Diyarbakır'da üretildi.

Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özkan Adıgüzel, bir süre önce bir hastasının dişini tedavi ederken kullandığı gütaperka kesme cihazının bozulması üzerine onarmak için cihazı açtı. İlk incelemesinin ardından kafasında aletin yerli üretiminin yapılabileceği fikri oluşan Adıgüzel, konuyu üniversitedeki teknik ekiple paylaştı.

Bunun üzerine üniversite bünyesinde faaliyet gösteren Dicle Teknokent'te yapılan Ar-Ge çalışmasına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 100 bin lira hibe desteği sağladı. Yapılan bir yıllık çalışma sonucunda cihazın prototipi 30 avro maliyetle oluşturuldu.

Hastalar üzerinde kullanıldı

Cihazın kanal tedavisi işleminden sonra dolgu maddesini kesmek için kullanıldığını ifade eden Doç. Dr. Özkan Adıgüzel, şöyle konuştu:

"2 yıl önce bir hastayı tedavi ederken klinikte kullandığım cihaz bozuldu. Cihazı merak ettim, bu kadar pahalıya alınan cihazın içinde ne var diye. Aleti teknik elemanlarla inceledik, ardından kafamda bunu üretme fikri oluştu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının proje çağrısına sundum. 100 bin lira hibe girişim desteği aldım. Elektronik mühendisi bir arkadaşımızla prototipini yaptık. Yaptığımız ürünü hastalar üzerinde denedik. Avrupa ve ABD firmalarının ürünleriyle yarışabilecek nitelikte, üstelik kablosuz özelliğini geliştirdik."

Diş hekimlerini tümü kullanıyor

TÜBİTAK'a yapılacak başvurunun ardından izin verilmesi durumunda, ithal edilen cihazın Diyarbakır'da üretimine başlanılacağını ifade eden Adıgüzel, "150-200 avro tutarındaki cihazı 30 avroya ürettik. Her diş hekiminin mutlaka kullanması elzem olan bir cihaz. Diş tedavisinde de defalarca denemesini yaptık. İthal ettiğimiz cihazla hiçbir eksiği olmayan cihaz elde ettik. Diş hekimliğinde kullandığımız çok sayıda malzeme var ve bu malzemenin yüzde 80-90'ı yurt dışından ithal cihazlar. Bu tür projelere önem verirsek, dışa bağımlılığı çok önemli ölçüde azaltacağız diye düşünüyorum." dedi.

Doç. Dr. Adıgüzel, bölgeye yönelik teşvik uygulamalarının girişimcilere büyük imkan sunduğuna da vurgu yaparak, "TÜBİTAK onayının ardından inşallah teşvik uygulamasından faydalanarak cihazın seri üretimine geçeceğiz." ifadelerini kullandı.

3.5.2017 1 - 26962

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Sağlık Video Vejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?
Vejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?
Sağlık Video Emzirme Döneminde Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme
Sağlık Video Kabızlık Nedir?
Kabızlık Nedir?

 

[Hata Bildir]