İyi Araştırmadan Estetik Merkezlerine Güvenmeyin!

Güzellik insanların toplu halde yaşamaya başladıkları ilk dönemlerden itibaren en çok istenilen ve değer verilen bir kavram olmuştur.

İyi Araştırmadan Estetik Merkezlerine Güvenmeyin!

Genellikle “güzel” olanlar, olmayanlardan daha ayrıcalıklı bir konumda olmuşlardır. Kendilerini “güzel” bulmayanlar ise bir şekilde “güzellik” sahibi olmaya çalışmışlardır. “Güzel” olma arayışı kozmetik ve moda endüstrisini ortaya çıkartmıştır. Ancak moda ve kozmetik endüstrisi vücut yapılarının anatomisi (doğuştan gelen şekli) üzerinde yeterli değişiklik yapamamaktadır.

Tıpta cerrahi çok eski çağlardan beri yalnız hastalıkların tedavisinde değil, kozmetik amaçlar için de kullanılmaktaydı. Son 100 yıl içinde tıbbın ve özellikle cerrahinin leştirme işlemlerinin bir kısmı gerçekten bilimsel olarak var olabilir. Ancak önemli bir kısmı gerçekte “estetik cerrah” olmayan fakat kendini böyle tanıtan kişiler tarafından ortaya atılmış, riski nispeten az ancak geçerliliği bilimsel olarak kanıtlanmamış işlemlerdir.

Genellikle ortaya çıkartılma nedenleri, insanların gençleşme ve güzelleşmeye olan zaaflarından yararlanarak haksız kazanç elde etme arzusudur. Bu tip reklam ağırlıklı girişimleri biraz açalım;

Liposakşın (liposuction) yani yağların vakum ile alınması estetik cerrahinin en popüler ve en başarılı girişimlerinden biridir. Ancak uzmanlık gerektirir ve kesinlikle hastane ortamında ve ameliyathanede yapılması gereklidir.

Apartman dairelerinde hizmet veren ve bu olanaklara sahip olmagençleşme ve güzelleşme amaçlı olarak kullanımı yaygınlaşmaktadır. Estetik cerrahi yaptığı başarılı tedavilerle dünyada kendini kanıtlamıştır. Ancak yasal olarak “plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahi” uzmanlarının kullanabileceği “estetik cerrah” tanımı son yıllarda böyle bir eğitimi ve diploması olmayan pek çok hekim tarafından yasadışı olarak kullanılmakta ve tüm çabalara rağmen tam olarak önlenememektedir.

Cerrahi, masraflı ve yetenek isteyen bir işlemdir. Kendine göre riskleri vardır ve insanlarda anestezi (narkoz), ameliyat kelimeleri az da olsa bir korku yaratmaktadır. Bu korku “neştersiz ameliyat”, “ameliyatsız güzelleşme”, “narkozsuz-kansız estetik”, “çalışanların yemek tatilinde ameliyat olarak işine güzelleşmiş şekilde geri dönmesi” gibi çekici isimleri olan işlemlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

Bu isimlerle tanıtılan Estetik yan bazı güzellik ve/veya estetik merkezlerinde hastalara, “Liposakşın ağır ve tehlikeli bir operasyondur, biz onun yerine daha güvenli olan lipoşeyping yapıyoruz. İşlemden sonra yürüyerek evinize gidiyorsunuz ve aynı sonucu alıyoruz” şeklinde yanlış bilgiler verilmektedir. Yağların vakum ile alınması işlemi alınan yağ miktarıyla orantılı risk taşır.

Çok az miktarda yağ alınacaksa (gıdı bölgesi veya diz içleri gibi) işlem lokal anestezi ile ve ayaktan yapılabilir; hasta işlemden sonra yürüyerek evine gidebilir. Ancak bel, karın, basenler ve kalçalar gibi daha geniş alanlarda önemli miktarlarda yağ alınacaksa aynı şeyler söylenemez. Ayrıca yağların vakum ile alınması işlemi, alınan yağ miktarı ne olursa olsun bir ameliyattır. Bu ameliyata bazı uydurma isimler vererek hastaların kafasını karıştırmak ve yapılan işlemin ciddiyetini azaltmaya çalışmak hatadır.

Herkese Sağlık Dergisi

31.10.2010 - 2889

İlgili Diğer Yazılar
Plastik cerrahlar Gaziantep
Plastik cerrahlar Gaziantep'te bir araya geldi
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
Kepçe kulak sorunu okul hayatını olumsuz etkiliyor
Kepçe kulak sorunu okul hayatını olumsuz etkiliyor
Burun estetiğinde merdiven altı merkezlerden kaçının
Burun estetiğinde merdiven altı merkezlerden kaçının
Ameliyatsız yanak inceltme mümkün!
Ameliyatsız yanak inceltme mümkün!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanmalıdır?
Sağlık Video Vejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?
Vejetaryenlik Nedir? Varsa Faydaları Nelerdir?
Sağlık Video Emzirme Döneminde Beslenme
Emzirme Döneminde Beslenme
Sağlık Video Kabızlık Nedir?
Kabızlık Nedir?

 

[Hata Bildir]