İyi Bir Uyku Zorunludur!

İyi uyumayan insan sabah kalktığında mutsuzdur, işe gitmek istemez, huzursuzdur, çevresi için stres oluşturur, üretkenliği azalır, yaşam kalitesi düşer!

İyi Bir Uyku Zorunludur!

Türk Uyku Tıbbi Derneği tarafından Antalya'da düzenlenen ''10. Uyku Tıbbı Kongresi'' başladı. Kongre dolayısıyla açıklama yapan Dernek Başkanı ve Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği Uyku Hastalıkları Tanı ve Tedavi Merkezi Şefi Doç. Dr. Sadık Ardıç, insan bedeninin ertesi gün yeni bir yaşama hazır olması için iyi bir uykunun gerekli olduğunu vurguladı.


Doç. Dr. Ardıç, ''İyi uyumayan insan sabah kalktığında mutsuzdur, işe gitmek istemez, huzursuzdur, çevresi için stres oluşturur, üretkenliği azalır, yaşam kalitesi düşer. Kişinin güne dinlenmiş olarak başlaması bu açıdan çok önemlidir'' dedi.


İyi uykunun, yatağa yattığında kişinin tüm biyolojik fonksiyonların düzenli olarak çalıştığı uyku demek olduğunu kaydeden Ardıç, ''Örneğin evinin yakınında gürültü yapan bir jeneratör varsa, kişinin uyku kalitesi otomatik olarak olumsuz etkilenecek demektir.


Yani ısı, ışık, ses ve uyunulan mekanın konforunun yeterli olması lazım. Onun ötesinde, bireyin bedeninde rahatsızlığın olmaması gerekiyor ki iyi uyku uyuyabilsin'' diye konuştu.


Uykuyla ilintili 84 hastalık olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Sadık Ardıç, diş gıcırdatma, sayıklama, gece bilinçsizce kalkıp gezmenin birer uyku problemi olduğunu, ancak genel değerlendirme içinde verdiği zararın az olduğunu ifade etti.


Solunumsal uyku problemlerinin ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Ardıç, halk arasında komik sayılan horlama belirtisinin, çok önemli bir uyaran olduğuna işaret etti.


Doç. Dr. Ardıç, şu bilgileri verdi;

Nasıl öksürük, önemli bir uyaransa horlama da o şekilde hastalığın varlığı hakkında habercidir. Solunumsal uyku hastalıklarının ilk belirtisi horlama fark edildiğinde, hekime başvurmanın faydası var. Uyku şaka değil. Horlama ile dalga geçmek bence bilimsel anlamda ayıp. Horlayana hepimiz güleriz. Gülmek değil, doktora gitmesini tavsiye etmek lazım. Horlayan kişinin uyku ile ilgili problemi var demektir.


O çözüldüğünde, kişinin yaşam kalitesi, konforu, yaşamdan aldığı keyif çok daha artacaktır. Çünkü uykuya ilişkin hastalık, kişinin depresif olmasına neden oluyor, libido kaybı oluyor. Solunuma ilişkin uyku hastalıkları erkeklerde biraz daha fazla görülüyor ve erkek hastanın libidosu azaldığında evliliğin anlamı da sorgulanır olmaya başlıyor.


O anlamda da riski ortadan kaldırmanız gerekiyor. Ayrıca horlamalı uyku hastalığında 90 desibellik gürültü oluşur. Bu durumda horlayanın yanındaki eş mahvolur. Horlayanın yanındaki insomnia denilen uykusuzluk hastalığına yakalanır sıklıkla. Gürültü biraz daha fazla ise işitme kaybına neden olur. Horlama sadece kişinin kendisi için değil, eşi için de risk faktörü.


Ardıç, uyku apnesi sendromu (uykuda solunumun durması) ve solunuma bağlı uyku hastalıklarının başlamasıyla birlikte, bu hastalığa bağlı olarak gelişen yan hastalıkların tedavisinin güç, yaşam kalitesini bozan, insanın üretkenliğinin düşmesi nedeniyle topluma yük olmasına yol açan ve ekonomik kaybın çok yoğun olduğu koşulların oluştuğunu belirtti. Ardıç, ''Ama bunları erken teşhis ve tedavi ederseniz, bireyler bu hastalık riskine maruz kalmıyorlar'' dedi.

3.8.2011 2 - 9490İlgili Diğer Yazılar
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Kısırlık şüphesinde uygulanan tanı yöntemleri
Haydar Dümen
Haydar Dümen'e Şok Mektup: 1 Saatte 6 Kez İlişkiye Girdim Normal mi!
Cinsel Sorunlarla İlgili Başvurular Artıyor!
Cinsel Sorunlarla İlgili Başvurular Artıyor!
İngiltere
İngiltere'de Bir Klinik AIDS Hastalarını Açıkladı
Almanya Türk
Almanya Türk'lere Önyargıyla Yaklaşıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]