İyi huylu prostat büyümesine ameliyatsız tedavi

Kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen iyi huylu prostat büyümesinin (BPH) 50 yaş üzeri erkeklerin yarısından fazlasında görüldüğünü söyleyen Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Tolga Gülpınar, ameliyatsız tedavi CoreTherm hakkında önemli bilgiler verdi.

İyi huylu prostat büyümesine ameliyatsız tedavi
 Yaş ilerledikçe hastalığın görülme sıklığı ve oluşturduğu yakınmalarda artış görüldüğünün altını çizen Emsey Hospital Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Murat Tolga Gülpınar, BPH hastalığı yaşayan hastaların geceleri sık sık idrar ihtiyacı ile uyanarak uyku bölünmesi, idrara çıkış sıklığında artma, ani idrar sıkışmaları, idrarı başlatma zorluğu, idrar akım hızında azalma, ıkınarak idrar yapma, kesik kesik idrar yapma ve idrarın tamamını boşaltamama gibi sıkıntılar yaşadığını söyledi.

İLAÇLA TEDAVİ YETERLİ DEĞİL

BPH tedavisinde ilaç tedavisinin başarılı olduğunu ama bu ilaçların hastalığın ilerleyişini durdurmadığını ifade eden Doç. Dr. Gülpınar, "İlaç tedavisinden fayda görmeyen, şikayetlerinin yaşam kalitesini bozduğu, sık üriner enfeksiyon geçiren hastalarda veya taş hastalığı gelişiminde, böbrek fonksiyonları bozulan hastalarda cerrahi tedaviler gündeme gelir. Cerrahi tedaviler temelde endoskopik ve açık ameliyatlar olarak ikiye ayrılabilir " dedi.

BPH tedavisinde ameliyatların yan etkilerinden çekinen, anestezi almak istemeyen hastaların olduğunu belirten Doç. Dr. Gülpınar, "Özellikle cerrahi açıdan riskli hastalar, hipertansiyon, şeker hastalığı, inme, kalp damar hastalıkları olanlar ve kan sulandırıcı ilaç kullanması gereken hastaların olması cerrahları minimal invaziv diye tabir ettiğimiz tedavi seçeneklerini aramaya itti.  Ameliyatı yüksek riskli olduğu için sondaya mahkum kalan hastalar ise önemli bir sorundu. Bu arayışların ve araştırmaların neticesinde termal tabanlı tedavi uygulamaları hastaların faydasına sunuldu ve hastalara uygulanmaya başlandı " diye konuştu.

YENİ YÖNTEMLE ANESTEZİ GEREKMİYOR

CoreTherm olarak adlandırılan ameliyatsız tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Doç. Dr. Gülpınar, "Termal tabanlı bu yeni nesil tedavide özel bir sonda yardımı ile prostata mikrodalga enerjisi uygulanıyor. Anestezi gerekmeden uygulanabilen, ameliyathanede uygulanması gerekmeyen, uygulama süresi çok kısa olan, kullanması zorunlu ilaçların kesilmesini gerektirmeyen, hastanın mevcut ek hastalıklarından etkilenmeden uygulanabilen ve cinsel yan etkileri ameliyatlara oranla çok düşük olan CoreTherm, BPH tedavisinde ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Üroloji biliminin en yetkin kurumlarından olan Amerikan Üroloji Birliği ve Avrupa Üroloji Birliği tarafından da tavsiye ediliyor " ifadelerini kullandı. 

 

2.8.2019 0 - 40561İlgili Diğer Yazılar
'Prostat kanseri riski, yaş ilerledikçe artıyor'
Prostat hastalarına
Prostat hastalarına 'bor' içerikli karışım
Prostat Soğuk Hava Sevmiyor
Prostat Soğuk Hava Sevmiyor
Erkeklerin Korkulu Rüyasına Çare Bulundu!
Erkeklerin Korkulu Rüyasına Çare Bulundu!
Prostata Dolmalık Biber!
Prostata Dolmalık Biber!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]