'İyilik Polisleri'nin Dişlerini İzmir Kâtip Çelebi Tedavi Edecek

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Down Sendromlu gençlerin 'İyilik Polisleri' olması yönündeki projesine destek verdi.

'İyilik Polisleri'nin Dişlerini İzmir Kâtip Çelebi Tedavi Edecek

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan Down Sendromlu gençlerin ‘İyilik Polisleri’ olması yönündeki projesine destek verdi. Down sendromlu çocukların sağlıklı beslenme, hijyen, ağız ve diş sağlığı eğitimi verilmesi için girişimde bulunan üniversite, bu konuda ilk toplantısı düzenledi.

Down Sendromlu çocukların eğitimi için düzenlenen toplantıya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı-Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı ve Engelsiz Üniversite Birim Sorumlusu Prof.Dr. Tancan Uysal, İzmir İl Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Aral, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi ve Engelsiz Üniversite Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Hatice Yıldırım Sarı,  Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Dilek Bural, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürü Yardımcısı Gökhan Emiroğlu, Down Sendromu Dernek Başkanı Sami Altunel ve polis okulu öğrencileri ile Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü Personeli katıldı.

“Bu projede bizimde katkımızın olması mutluluk verici”

Down Sendromlu çocuklar ilk sağlık eğitimini ve kontrolünü İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde aldı. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tancan Uysal, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi olarak bu projeye destek oldukları için büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Prof. Dr. Uysal ,” Bu projede toplum destekli polislik şube müdürlüğümüz bize bu projeyi anlattıklarında çok memnun olduk. Bu projede bizimde yer alabileceğimizi düşündük, çünkü aktif olarak işleyen çok iyi hizmet ağımız var. Ağız, diş, sağlık hizmetini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Down sendromlu çocuklarımızın hem diş muayenelerini yapmak hem onlara bir küçük de olsa fırça macun hediye edip onların farkındalıklarını arttırmak istedik. Ön muayenelerini yaptıktan sonra takip eden süreçte tedavilerini yapmak bakımından da onlara kapılarımızı açtık. Bugün bu proje ile ilgili fakültemizde onları ağırlıyor ve ilk muayenelerini yapıyoruz. Kendilerine nasıl dişlerini fırçalayacağın anlatıyor, ailelerini bilgilendiriyoruz. Bu bakımdan, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi olarak bu projeye olumlu destek olmaya çabalıyoruz.” dedi.

“İyilik Polislerine ağız ve diş muayenesi yapıldı”

Ulusal Down Sendromu Derneği Başkanı Sami Altunel ise Türkiye'de bu kapsamda bir eğitim çalışması yapılmadığını söyledi. Katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Galip Akhan’a teşekkür eden Altunel, “Türkiye’de yaklaşık 100 bin Down sendromlu var. Amacımız onları hayatın içine taşımak, toplumla kaynaşmalarını sağlamak. İyilik polisleri projemizle bunun bir adımını atıyoruz, devamı gelecek” dedi.
Proje kapsamında Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi ve Engelsiz Üniversite Koordinatörü Yard. Doç. Dr. Hatice Yıldırım Sarı tarafından ‘İyilik Polisleri ’ne sağlıklı yaşam konusunda ders verildi.

4.4.2013 1 - 12374

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]