İzmir'de 95 Kişilik Dolandırıcılık Çetesi Çökertildi

İzmir'de kurdukları çağrı merkezinden yaptıkları aramalarla 1 yılda 20 bin kişiyi, 14 milyon dolandıran 95 kişilik çağrı merkezi çetesi çökertildi.

İzmir'de 95 Kişilik Dolandırıcılık Çetesi Çökertildi

İzmir'de kurdukları çağrı merkezi aracılığıyla dolandırıcılık yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan 101 kişiden 6'sı savcılık kararıyla serbest bırakıldı. 95 zanlı ise tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edildi. Zanlıların 1 yılda 20 bin kişiyi 14 milyon lira dolandırdıkları belirlendi.

6 KİŞİ SERBEST KALDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında 3 gün önce gözaltına alınan şüpheliler, İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğindeki işlemlerin ardından sabah adliyeye gönderildi. 101 şüpheliden 6'sı savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakıldı. Diğer zanlılar ise Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

1 YILDA 20 KİŞİYİ DOLANDIRDILAR

Soruşturma kapsamında ifadeleri alınan şebeke üyelerinin, "çağrı merkezi" adı altında yürüttükleri faaliyetler kapsamında 1 yılda, yaklaşık 20 bin kişiyi "genel sağlık sigortası kapsamında sağlık sigortası yaptıkları", "ücretsiz check-up kazandıkları", "sağlık danışmanlık hizmeti verdikleri" ve "genel sağlık sigortasının avukatları olduklarını ve borçlarının bulunduğu" gibi iddialarla dolandırdığı tespit edildi.

14 MİLYONLUK DOLANDIRICILIK

"Çağrı merkezinde üst düzey yönetici" olarak görev yapan 5 kişinin bankalardaki hesap hareketlerini inceleyen polis ekipleri, yaklaşık 14 milyon liralık para transferini belgeledi. "Çağrı merkezinde" çalışan kişilerin diksiyon ve temsil yeteneği gibi konularda ön elemelerden geçirildikleri, işe alınanlara nitelikli dolandırıcılık iddiasına konu olan "paket satışı" konusunda eğitim verildiği iddia edildi. Gözaltındaki çalışanların emniyette verdikleri ifadelerde yaptıkları işin dolandırıcılık olduğunu bilmediklerini söyledikleri öğrenildi.

4 ADRESTE 113 KİŞİ GÖZALTINA ALINMIŞTI

Son bir haftada 80 mağdura ulaşan güvenlik güçleri, soruşturmanın derinleştirilmesiyle şikayetçi sayısının artmasını bekliyor. İzmir'de 12 Ocak'ta, bir çağrı merkezinden vatandaşların aranarak dolandırıcılık yapıldığı iddiaları üzerine operasyon başlatılmıştı. Aralarında çağrı merkezinin de bulunduğu 4 adreste 113 kişi gözaltına alınmış, çok sayıda belgeye el konulmuştu.

16.01.2016 - 19650Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]