İzmir'de Normal Doğum Sayısı Arttı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Murat Gök, Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı çalışmalar, yayınlanan haberler sayesinde normal doğum oranlarında artış görüldüğünü açıkladı.

İzmir'de Normal Doğum Sayısı Arttı

İzmir Sağlık Müdürlüğü verilerine göre normal doğum sayısı kamu hastanelerinde geçen yıl ilk altı ayda 6 217 iken bu yılın aynı döneminde 6 677 olarak gerçekleşti.

Türkiye'de sezaryen doğum ortalaması dünya ülkelerine göre artış gösterirken, son yıllarda oran normal doğum lehine dönmeye başladı. Kadınların normal doğuma olan ilgisinin de arttığına dikkat çeken Op. Dr. Murat Gök, "Son yıllarda gerek Sağlık Bakanlığımızın yaptığı uyarı ve bilgilendirmeler, gerekse doğum yöntemleri hakkında yapılan haberler normal doğum hakkındaki bilinci ve farkındalığı arttırdı.

ANNE ADAYLARINI DOĞRU BİLİNÇLENDİRMEK ÖNEMLİ

Türkiye'de sezaryen oranları dünya ortalamasının üzerinde olduğunu kaydeden Dr. Gök, "Bu tablonun hekim ve hasta kaynakları nedenleri olabilir. Önemli olan doğum konusunda anne adaylarını doğru bilinçlendirerek bu tabloyu normal doğum lehine çevirmektir. Son yıllarda Sağlık Bakanlığı'nın çabalarıyla ve hekimlerin pozitif yönde hastaları yönlendirmesiyle normal doğum sayısında bir artış yaşandı. Ancak dünya standartlarını yakalama noktasında daha fazla çalışma yapılması gerekiyor. Anne adaylarında eskiye göre normal doğum yöntemine daha fazla talep var. Sağlık Bakanlığı'nın hastaları doğru yönlendiren açıklamaları, anne adaylarının bilinçlenmeleri nedeniyle normal doğuma da talep arttı" diye konuştu. Dr. Gök, kendisini normal doğuma hazır hissetmeyen ya da farklı nedenlerden dolayı normal doğum istemeyen bir anne adayına zorla normal doğum yaptırılamayacağını sözlerine ekledi. Dr Gök, bir hekim olarak sezaryen gerektiren bir tıbbi durum olmadıkça normal doğumu öncelik verdiklerini söyledi.

17.10.2017 - 29332Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]