Jinekolojik Hastalıklarda Kullanılan Son Teknolojiler!

Memorial Ataşehir Hastanesi ve Femical Kadın Sağlığı Merkezi işbirliğiyle "Jinekolojik İleri Düzey Laparoskopi ve Robotik Cerrahide Son Gelişmeler" konferansı, Memorial Ataşehir Hastanesi'nde gerçekleştirildi.

Jinekolojik Hastalıklarda Kullanılan Son Teknolojiler!

Dünyanın en önemli merkezlerinde kullanılan ve teknolojinin ulaştığı en ileri düzey olarak kabul edilen robotik cerrahi, jinekolojik ameliyatlarda da aktif olarak kullanılmaktadır. Memorial Ataşehir Hastanesi’nde gerçekleştirilen ve konunun uzmanlarını bir araya getiren konferansta, “yöntemin avantajları, kullanım alanları ve eğitim programları” masaya yatırıldı.

Konferansa konuşmacı olarak kullanılan; Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp bebek ve Endoskopik Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr. Cem Demirel, “Benign jinekolojik hastalarda robotik cerrahi”, ABD San Diego Scripps Hastanesi Robotik Cerrahi Bölüm Direktörü ve Femical Kadın Sağlığı Merkezi Robotik Cerrahi Konsültanı Dr. Melih Kurtuluş  “Jinekolojide minimal invazif cerrahisi ve robotik cerrahi” hakkındaki bilgilerini, meslektaşları ile paylaştı. Konferansın diğer konuşmacı konuğu Prof. Dr. Gürkan Zorlu ise “Jinekolojik onkolojide robotik cerrahi” konusunda son gelişmeleri açıkladı.

Doktorların operasyonlara ait ameliyat görüntülerini katılımcılara paylaştığı konferansta, laparoskopi ve robotik cerrahi alanındaki gelişmeler de tartışıldı.

Jinekolojide Konforun Adı; “Da Vinci Robotik Cerrahi”

Panelin düzenleme komitesi adına Doç. Dr. Cem Demirel, Doç. Dr. Arda Lembet ve Doç. Dr Tolga Ergin yaptığı konuşmalarında; “Robotik cerrahinin özellikle 3 boyutlu bir görüntü eşliğinde kapalı ameliyat tekniği ile yapılmasının yanı sıra kullanılan enstrümanlardaki teknik hareket ve manevra kabiliyetinin insan elinden üstün olması nedeniyle; ameliyatın hiçbir detay atlanmadan gerçekleştirilebilmesi ve oldukça komplike durumlarda bile daha net cerrahi ulaşılabilirlik ile başarı sağlaması, ameliyat sonrası ağrının daha az olması, hastaneden aynı günde dahi taburcu olabilmesi ve hastanın oldukça kısa bir zamanda işe dönüş imkanı vermesi açısından oldukça avantajlı olduğunu belirtti.

Açık cerrahide iyileşme süresi 6-8 haftayı bulurken robotik cerrahide bu sürenin sadece 1-2 hafta olduğuna dikkat çeken hekimler; özellikle miyomlar, endometriozis / çikolata kistleri, rahim sarkması, anormal rahim kanamaları ve jinekolojik kanserler robotik cerrahinin başlıca jinekolojideki kullanım alanları içinde yer aldığını da vurguladı.

 

 


 

26.7.2011 - 9192

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]